10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

1961-1971 arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” adıyla kutlanmış, 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir. 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. Ülkemizde ne yazık ki gelinen süreçte hükümetin aldığı karar gereği 212 sayılı kanundan yalnızca basın kartı olanlar faydalanmaktadır. Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak hükümetten talebimiz 212 sayılı kanundan şartları yerine getiren tüm basın mensuplarımızın faydalanmasını istiyoruz.

7 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Hatay Gazeteciler Cemiyeti 4’üncü Olağan Genel Kurulu sonrasında seçilerek görevimize başlamamızın ardından, yaklaşık 1 yıl önce ülkemizde belirtileri görülen Covid-19 Virüsü Salgını ile beraber yaşamımızı sürdürdüğümüz bugünlerde devletimizin aldığı tedbirler ve uygulamalarla bu anlamlı günümüzü Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak ne yazık ki kutlayamıyoruz. Hayatı anlamlı kılan sağlıklı yaşam için devletimiz tarafından alınan esnek çalışma sistemi ve Evde Kal sloganlarıyla mümkün olduğunca kalabalık topluluk içerisinde etkinlik yapmamaya çalışıyoruz. Aldığımız tedbirler kapsamında Covid-19 Virüsü Salgını hastalığından inşallah bir an önce kurtulur, yeniden bir arada olma fırsatını elde ederiz.

Son olarak Covid-19 Virüsü Salgını sürecinde görevlerini yaparak hayatını kaybeden medya mensuplarına Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına ve akrabalarına başsağlığı, rahatsız olanlara da acil şifalar diliyoruz.