Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’da ilk şeker otu hasadı!

Dünyada kullanımı her geçen

Dünyada kullanımı her geçen gün artan, Hatay’da da Amik ovasında alternatif bitki olarak ekilen asrın bitkisi şeker otunun ilk hasadı gerçekleştirildi.

Yıllardır Paraguay ve Brezilya gibi güney Amerika ülkelerinde yetiştirilen şeker otu (stevia), son zamanlarda ülkemizde de üretilmeye ve tüketilmeye başlandı. Hatay’da da uzmanlar tarafından asrın bitkisi olarak nitelendirilerek deneme amaçlı 15 dönüm tarlaya ekimi yapıldı.

BU ŞEKERİ DİYABETLİLER KULLANABİLİR

Dünyada kullanımı her geçen gün artan şeker otu bitkisi, fabrikasyon işlemlerden geçtikten sonra şekere oranla 300-400 kat daha tatlandırıcı özellik kazanıyor. Şeker otu, dildeki tat alma hücrelerine yüzde 400 tatlıymış hissi veriyor ve hiç şeker ihtiva etmiyor. Bu nedenle diyabet hastaları tarafından daha çok tercih ediliyor ve diyabet, hipertansiyon ve obezite hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor.

Şekere alternatif, tatlandırıcı grubunda ve yarı aromatik bitki olarak bilinen şeker otu bitkisini Hatay’da ilk kez Dursun Düzduran adlı çiftçi ekimini gerçekleştirdi.

.

Şeker otunun şuan Türkiye’nin farklı illerinde yetiştiriciliğine başlandığını, ilk olmasına karşın verimden memnun kaldıklarını belirten çiftçi Dursun Düzduran Hatay’daki üreticilere ikinci bir alternatif ikinci bir gelir kapısı açıldığını söyledi.

Bitkinin henüz yeni olduğundan dolayı Hatay yöresi, Akdeniz Bölgesi, kıyı bölgelerde yetiştirmenin daha uygun olduğunu vurgulayan Çiftçi Düzduran şunları söyledi: “Bitkinin tek istediği şey bol su ve güneş. Hiçbir şekilde kimyasal kullanılmıyor. Biz gönül verenler olarak Türkiye’mize kazandırılması hem devletimize döviz girdisi sağlanması açısından hem de yeni üreticilerimizin gelirlerinin artırılması açısından şeker otu üretimini tavsiye ediyoruz. TARSAF (Türkiye’de Tıbbi Aromatik Bitkiler Tarım Kültür ve Sağlık Turizmi Federasyonu) kurarak gerek yurt içinde ve yurt dışında bu bitkinin satışını gerçekleştiriliyor. Bitki genelde, gazlı içecekler grubunda dondurma grubunda, içecekler meyve suyu, baklava alanında birçok yerde kullanılıyor”