VALİ DOĞAN DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI TEVCİH ETTİ

Vali Doğan Devlet Övünç Madalyası Tevcih Etti

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni ve ardından Hatay Valiliği ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında şehit yakınları ve gazilerimizle bir araya geldi.

06 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 18.00’de düzenlenen ve ülkemizin bütünlüğü, milletimizin huzuru için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizin yakınlarına ve saygı değer gazilerimizin için Ottoman Otel’de “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni” düzenlendi.

Berat Tevcih Töreni programında konuşan Vali Doğan, “Çok değerli gazilerimiz, Aziz şehitlerimizin kıymetli yakınları, Öncelikle sizlere hoş geldiniz diyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sözlerimin başında önceki gün Hakkâri ve Azez’de, dün gece de Şırnak’ta şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve aziz milletimize de başsağlığı diliyorum. Şehitlik çok güzel bir mertebedir. Peygamber Efendimize komşu olacak bu güzel kardeşlerimiz inşallah yakınlarına da şefaatçi olacaklardır. Türkiye önemli bir süreçten geçmekte, 2. Viyana kuşatmasından sonraki zamana baktığımızda, tarihi gözlemlediğimizde  milletimiz üzerinde kurulmuş bir takım tuzaklara karşı, yapılan bir takım oyunlara karşı bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde yaşamaya çalışıyuoruz. 93 harbi diye adlandırmış olduğumuz Osmanlı-Rus harbinden sonra Osmanlı İmparatorluğu geri çekilmeye başlamış, Balkanlı Harbi ile Balkanları terketmiş,  1.Dünya harbinden sonra  Milli Mücadele ile bugünkü sınırlarına çekilerek Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Tam yüzyıl öncesinde yaşanan olaylara baktığımızda, bugünde sınırlarımızında aynı olayların yaşandığını görmekteyiz. Bu kutlu mücadelede bu vatan için, bu millet için, bu ezanlar susmasın diye, bayrak inmesin diye bu vatanın evlatları  şehit ve gazi oldular. Suriye’de 2011’de başlayan süreç en çok Türkiye’yi etkilemiştir. 4 milyon Suriyeliyi misafir etmemiz bir yana 36 milyar dolarlık bir ekonomik maliyet bir yana, hala bir takım hesaplar peşinde koşan uluslararası güçler Türkiye’ye nasıl diz çöktürürüz, Türkiye’yi nasıl ekonomik olarak boyunduruk altına alırız ve bu milleti nasıl muhtaç ederiz diye tekrar oyunlarını sahneye koymaya başladılar. Ama biz bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz ve inşallah binlerce yıl daha bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Hemen İskenderun Körfezi açıklarında dünyanın en güçlü gemileri toplandı ve oradaki doğalgaz paylaşımını yapmak için geldiler. Elbette ki Türkiye burada haklarını koruyacaktır. Bu milletin evlatları elbette ki vatanını koruyacaktır. Nasıl ki ecdat canını vererek bu toprakları vatan yaptıysa, bizlerde canımızı kanımızı vererek bu topraklarımızı evlatlarımıza miras bırakacağız. Bu gün Türkiye’nin dört bir yanında, 81 ilde ve Külliyede Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla ‘Devlet Övünç Madalyası’ tevcih edeceğiz . Bu madalyaları, devletimizin ve milletimizin size duyduğu derin sevgi, saygı ve minnettarlığının bir sembolü olarak kabul edin.Bu vesile ile geçmişten günümüze tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, kıymetli gazilerimize şifalar diliyorum.” dedi

Vali Doğan’ın konuşmasının ardından Kahraman Şehitlerimiz ile Saygıdeğer Gazilerimizin kısa özgeçmişlerinin okunmasını müteakip Şehitlerimizin varislerine Devlet Övünç Madalyaları ile Beratları Vali Doğan tarafından Tevcih edildi.

Törenin son bölümünde Vali Doğan ve Hanımefendi Doğan, ilimiz protokolü, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz ile günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Tevcih töreninin ardından Vali Doğan ev sahipliğinde Ottoman Otel’de saat 19.20’de Şehit yakınları ve Gazilerimiz onuruna Ramazan ayının ilk iftarı verildi.

İftar programı İmam-Hatip Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından yapılan yemek duasının ardından Vali Doğan kısa bir konuşma yaptı.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, misafirleri ile sohbet ederek onlardan gelen hatıra fotoğrafı çektirme isteklerini yerine getirdi.