Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UZMANLARDAN OBEZİTE VE DİYABET UYARISI

HABER: M.Nur BEREKETOĞLU- Diyabet

HABER: M.Nur BEREKETOĞLU- Diyabet ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Genel Cerrah Op. Dr. Cavit Göktaş ve İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Diyetisyeni Eray Albayrak, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında, ‘Okullarda Diyabet ve Obezite’ konulu seminerekonuşmacı olarak katıldı.

İskenderun Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından organize edilen ve Arsuz Özel Yükseliş Koleji’nin ev sahipliği yaptığı etkinliğe; İskenderun İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Güven,İskenderun RAM Müdürü Bestami Kara, okul yöneticileri ve rehberlik öğretmenleri katıldı.

“Sağlıklı Beslenme Diyabet Hastaları İçin Önemlidir”

Tüm dünyada diyabetli hasta sayısının giderek artış gösterdiğine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Eray Albayrak, diyabeti önlemek için beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Diyabet; pankreastan salgılanarak, kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonu salgısının tamamen veya kısmen yetersizliği veya eksikliği sonucunda meydana gelen kan şekeri yüksekliği ile karakterize karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasının bozulduğu bir hastalıktır. Sık idrara çıkma, aşırı susama ve çok su içme gibi belirtiler, kan şekerinin belirli bir düzeyi geçmesi ve idrarla atılmaya başlanması sonucu görülür.Şeker hastalarının kendilerini sağlıklı ve iyi hissedebilmeleri, yeterli ve dengeli, kısacası sağlıklı beslenmeleri ile mümkündür. İlaç, tıbbi beslenme tedavisi, eğitim, egzersiz ile diyabetin kontrolü sağlanır. Kan şekerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Yemeklerinizi haşlama, ızgara ve fırında olmak üzere uygun pişirme seçenekleri ile hazırlayınız.Yemeklerinizde katı yağ yerine sıvı yağ tercih ediniz.Vücut ağırlığınızı kontrol altında tutunuz.Günlük posa içeriği zengin besinleri, posa gereksiniminizi karşılayacak miktarlarda tüketmeye özen gösteriniz.Çalışma ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat ediniz.Egzersiz programı başlamadan önce doktor kontrolü gereklidir. Egzersiz, çok büyük faydalarının yanında kan şekerini düşürmesi gibi zararlı tarafları da doğurabilir. Kan şekerinin iyi metabolik kontrolü olan ve diyabetin kronik komplikasyonlarına sahip olmayan bireyler için uygundur” dedi.