Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bunları sofranızdan eksik etmeyin!

Okullar açıldıktan sonra velilerin

Okullar açıldıktan sonra velilerin sık karşılaştığı durum ev ortamından uzaklaşarak farklı ortamlara giren çocukların hastalanması. Kapalı ortamda çok daha kolay bulaşan virüsler nedeniyle çocuklar daha sık hastalanır hale geliyorlar. Bu durumda yapılacak en iyi şey, onların bağışıklığını güçlendirmek. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Pakize Gizem Akgül, çocukların bağışıklığını güçlendiren süper besinleri paylaşıyor.

1. PEKMEZ

İçerdiği doğal şeker ile çocuğunuzun tatlı ihtiyacını karşılar, günlük enerji alımına hem de içerdiği vitamin ve mineraller ile çocuğunuzun büyüme ve gelişimine katkı sağlar. Pekmezin içerdiği demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum ile çocuğunuzun gelişimine katkı sağlarken, kemik ve diş gelişimini destekler. Ayrıca, en iyi kan yapıcı gıdalar arasında yer almaktadır. Pekmezin kan yapıcı etkisinden daha fazla yararlanmak için C vitamini içeren gıdalar ile birlikte almanızda yarar var.

2. CEVİZ, BADEM, FINDIK, FISTIK

Ceviz, badem, fındık, yer fıstığı gibi kavrulmamış yağlı tohumlar besin değerlerinin yüksek olmasının yanı sıra çocuğunuzun sağlığını da korumaya katkı sağlar. Yağlı tohumlar hafızayı güçlendiren, stresi azaltan ve çocuğunuzun konsantresini arttıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren B grubu vitaminlerden ve E vitamininden zengindir. Cevizin içerdiği magnezyum kan yapıcı olarak destek olurken, yer fıstığı, protein içeriği sayesinde büyüme ve gelişmeye destek olur. o nedenle çocuğunuza her gün 1 avuç kavrulmamış ceviz, badem, fındık ya da fıstık gibi kavrulmamış tohum yedirmeye çalışın.

3. YUMURTA

Vücudun gereksinim duyduğu hemen hemen tüm besin maddelerini en uygun miktarda içeren, anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı yumurta, büyüme ve gelişme çağındaki bütün çocukların beslenmesinde yer almalı. Yumurta vücudun onarım faaliyetlerini arttırır yaralanma durumlarında çocuklarının iyileşme süreçlerini hızlandırır, okulların başlamasıyla birlikte enfeksiyonlara karşı  çocuklarınızın bağışıklığını güçlendirir. Yumurta akında bulunan lizozim enzimi antibiyotik etki sağlayarak mikroorganizmaları tahrip edip çocuğunuzun sağlığını korur. Yumurta sarısında doğal antioksidanlar bulunmaktadır. Her gün sofrasından eksik etmeyeceğiniz 1 yumurta çocuğunuzu güçlendirir.

4. BALIK, YAĞLI TOHUM YA DA YEŞİLLİK

Balık, somon, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği, semizotu ve yeşil yapraklı  sebzelerde bulunan omega-3 çocukların beyin gelişimine, bilişsel performanslarının artmasına katkı sağlar. Ancak; EPA ve DHA yağ asitleri açısından en zengini balık omega-3 kaynaklarının beyin gelişimine, görme işlevine, iltihapların önlenmesine katkı sağlar.Bu nedenle haftada 2-3 kere balık ve günde 2-3 tam ceviz tüketilmesi çocuğunuzun zeka gelişimini destekler.

5. ÜZÜM

Sonbahar aylarının enerji veren ve kan yapan meyvesi üzüm, içerdiği 20 den fazla antioksidan  ve flavanoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir, kan yapar, bağırsakların vücuttaki zehirleri atmasına yardımcı olur. Üzüm ve kuruyemişleri ara öğün olarak beslenme çantalarına ekleyebilirsiniz. Günde 1 avuç mevsiminde taze üzüm, okul çantalarına her gün 1 yemek kaşığı çekirdekli siyah üzüm koyalım çocukların doğru enerji alımına katkı sağlar.