Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ERASMUS+ İLE TÜRKİYE’DEN PORTEKİZ’E KÜLTÜR YOLCULUĞU

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 7 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelendirilen, “SurfingOurRoots, Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi  kapsamında,  23 Şubat- 2 Mart 2019 tarihleri arasındaAvrupa kıtasının batıda en uç noktası olan Portekiz’in Pontede Lima şehrine misafir oldular. Proje toplantısına, Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu müdürü Hüseyin DÖNMEZ, İngilizce öğretmeni Hanefi ZOBAR, Beden Eğitimi öğretmeni İbrahim Tonguç ŞENGÜL, 8. Sınıf öğrencilerinden Tuğba DİK, Merve KOÇAK, Ahmet KARACA ve Onur BOZKURT katıldılar.

Proje hakkında bilgi veren Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu müdürü Hüseyin DÖNMEZ, projenin ilk toplantısının geçtiğimiz Aralık ayında Litvanya’da yapıldığını belirterek şunları ekledi; “ İlk toplantımızı 5 farklı ülkeden öğretmen ve idarecilerle Litvanya’nınRaseinai şehrinde gerçekleştirmiş ve  projede yapılacak aktiviteleri kararlaştırmıştık. 5 gün süren bu hareketlilikte ise Litvanya, Türkiye, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz’den 6 ortak okuldan 40 öğrenci ve öğretmen katılımıyla, yaptığımız aktiviteleri paylaştık ve ilerleyen aylarda neler yapacağımıza karar verdik. Toplantı çok başarılı geçti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Proje koordinatörü ve aynı zamanda Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hanefi ZOBAR, proje kapsamında, 2 yıl boyunca yaklaşık 25 öğrenci ve 10 öğretmenin değişik ülkelerde yapılacak toplantılara katılacağını belirtti. Konuşmasına, projenin içeriğini hakkında bilgiler vererek devam eden ZOBAR, şunları ekledi; “ Projemizin temel amacı, kendi ülkemiz ve diğer ülkelerde bulunan  somut ya da soyut kültürel mirasları araştırmak. Bu kapsamda, atasözleri, bilmeceler, türkülerimiz, müzelerimiz, yemeklerimiz, tarihi yerlerimiz kısaca köklerimize yolculuk yapmayı planlıyoruz. Gelişen teknoloji çağında unutulan değerlerimizi , teknoloji ve kültürü birleştirerek, yeniden gün ışığına çıkarmayı hedefliyoruz.”

“DELİLO HALAYI”NA BÜYÜK İLGİ

Portekiz’de yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren ZOBAR şunları söyledi; “ Projede Türkiye’den, Çorum-Boğazkale ve Hatay- İskenderun olmak üzere,  iki ortak okul olarak yer alıyoruz.  Portekiz’e gitmeden önce öğrencilerimizle atasözlerimizi resmetme çalışması yaptık. Halk oyunları ile ilgili öğrencilerimize bilgi verdik. Kıyafetlerimizi hazırladık. Öğrencilerimiz, Portekiz’de bir hafta boyunca diğer öğrencilerle birlikte derse girdiler. Ders dışı aktivitelerde de minik kültürel gezilerimiz oldu. Portekiz’de ortak okulumuzda yapılan karnaval etkinliğinde, yüzlerce öğrenciye halay çekmeyi gösterip, öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Delilo Halayı çektik. Aynı zamanda yapılan diğer etkinlikler de ise Erik Dalı ve Ankara’nın Bağları türkülerimizle kültürümüzü yabancı katılımcılara tanıttık. Bizde ortaklarımızın danslarını öğrendik. Yöremize özgü Yayladağ lokumu, kabak tatlısı ve pişmaniye ise katılımcılardan tam not aldı. Biz ülkemizi ve kültürümüzü her yönüyle binlerce km ötede bile olsa tanıtma fırsatı bulduk. Çok gururluyuz. Bize bu fırsatı veren Türkiye Ulusal Ajansı’na ve Avrupa Komisyonu’na çok teşekkür ediyorum.”

PORTEKİZ’DE TÜRK İZLERİ

Hayatında ilk kez uçağa binme fırsatı bulduğunu söyleyen Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Tuğba DİK, “Bizden çok uzaklarda, adını bile duymadığımız bir şehirde, bir okulda Türk Bayrağının dalgalanması beni o kadar mutlu etti ki anlatamam. Okulun koridorlarında ülkemize özgü motifler, tarihi ve kültürel yerlerimizin resimlerini görünce çok sevindim. Okulda öğrencilerle birlikte değişik derslere girdik. Özellikle Matematik dersinde bildiğimiz konularda Portekizli öğretmenlerden güzel dönütler aldık. Portekizli aileler ve öğrenciler bizlere kendi çocukları ve arkadaşları gibi sahip çıktılar. Türkiye’den giderken, ailemden ayrıldığım için duygulu anlar yaşamıştım ama Portekiz’den dönerken de orada ki arkadaşlarımdan ayrıldığım için çok üzüldüm. İnşallah ilerde okuyup, arkadaşlarımı tekrar görebilmek için elime geçebilecek fırsatları değerlendireceğim.” dedi.

GÖBEKLİTEPE BİZİ BEKLİYOR

Projenin yerelde olan gezilere de destek sağladığı ve bu kapsamda ilk gezinin Mart ayı içinde Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve insanlık tarihinin ilk tapınaklarının bulunduğu Şanlıurfa Göbeklitepe’ye yapılacağı kaydedildi.