Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇOCUKLARDA GRİP SALGININA DİKKAT!

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber,

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber, çocuklarda sık görülen grip salgınına karşı anne babalara uyarılarda bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, grip salgınına karşı en etkili önlemin grip aşısı olduğuna dikkat çekti. 

Yüksek ateş, öksürük, burun tıkanıklığı ve kulak ağrısı şikâyetleriyle gelen çocuklarda artış yaşandığını kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, aileleri grip salgını karşısında uyararak, “Grip, bulaşıcı olan ve ateşle seyreden, salgınlara yol açan bir solunum yolu hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış başlangıcında çok sık karşılaştığımız gribal enfeksiyonlar, yeterli tedbirler alınarak, ciddi oranda azaltılabilir. El hijyenine dikkat etme, sağlıklı ve düzenli beslenme, düzenli uyku, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durma, hastalık riskini azaltmaktadır” açıklamasında bulundu.   

“Grip aşısı, gripten korunmanın en etkili yolu”

Altı aydan büyük çocuklara grip aşısı yaptırmanın gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Emin Turhan, “Çocuklar, kalabalık ve kapalı ortamlarda birlikte oldukları için gribal enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu nedenle, çocuklar teneffüs aralarında mutlaka açık havada bulunmalı, giyimine dikkat etmeli ve düzenli beslenmelidir. Grip aşısı, her ne kadar toplumda fikir ayrılıklarına sebep olsa da, gripten korunmanın en önemli yolu, grip aşısıdır. Ekim ayı, grip aşısı yaptırmak için ideal zamandır” dedi.