Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘DÜNYA DEMİR ÇELİK PAZARINDAN DA CİDDİ PAY ALMAYA BAŞLADIK’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’ne gelerek Tosyalı Toyo Çelik Fabrikası’nda ve Tosyalı Akademi’de incelemelerde bulundu. Bakan Varank, “İşte burada Türkiye’nin değerli şirketlerinden biri ile Japonların bir ortaklığını görüyoruz. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli sacı burada Tosyalı Holding, Japon ortaklarıyla birlikte Türkiye’de üretiyor” diye konuştu.

‘DÜNYA DEMİR ÇELİK PAZARINDAN DA CİDDİ PAY ALMAYA BAŞLADIK’
İnceleme sonrasında demir çelik endüstrisiyle ilgili basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Varank, “Demir çelik endüstrisi, son üç yılda büyük bir atağa geçmiş durumda. Ülke olarak kendi ihtiyacımızı karşılamanın yanında dünya demir çelik pazarından da ciddi pay almaya başladık. Türkiye’de 40 milyon tonun üzerinde çelik kapasitesi var, bu ciddi bir rakam. Burada cevherden üretim yapan firmalarımızın yanında çok nitelikli saclara, galvanizli saclara, boyalı saclara kadar nitelikli çelik üretimi yapan firmalarımız var. İşte burada Türkiye’nin değerli şirketlerinden biri ile Japonların bir ortaklığını görüyoruz. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli sacı burada Tosyalı Holding, Japon ortaklarıyla birlikte Türkiye’de üretiyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE EKONOMİK ANLAMDA CİDDİ BİR GETİRİ SAĞLAYACAK’
Bakan Varank, şu an demir çelik sektörünün dünyada yaşanan global gelişmelerden sonra kapasite artırımına gittiğini ve yeni yatırımlar yapmaya devam ettiğini söyledi.
Tosyalı Holding’in Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaptığı çok ciddi bir yatırım olduğunu aktaran Varank, şöyle devam etti:
“Türkiye’ye 4 milyon ton ilave kapasite getirecek. Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı şirketlerimiz de kapasite artırımına gidiyor. Özellikle dünya konjonktüründe yaşanan gelişmeler, ciddi bir demir çelik açığının olacağını gösteriyor. Çin büyük bir oyuncuydu ama artık demir çelik sektöründe dünyaya mal satmamaya başladı. Rusya-Ukrayna Savaşı’yla Ukrayna’daki çelik üretim kapasitesi şu anda durmuş durumda ki Ukrayna’da yine 40-45 bin tonluk kapasite vardı. Rus ürünlerine dönük önümüzdeki dönemde dünyanın takınacağı tavır, dünya piyasalarını etkileyecek. Böylesi bir ortamda Türk şirketlerinin 45 milyon tona yakın kapasitesini artırmaları ve yeni yatırımlarını sürdürmeleri, Türkiye’ye ekonomik anlamda ciddi bir getiri sağlayacak” dedi.

‘DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ TEŞVİK VERMEDİĞİMİZ BİR ALAN’
Demir çelik sektörü, Avrupa Birliği anlaşmaları sebebiyle teşvik vermediğimiz bir alan. Buna rağmen çok büyük yatırımlar halihazırda devam ediyor. İnşallah, biz sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Sadece nitelikli sac değil, Türkiye’nin ihtiyacı olan ürünler var. Örneğin paslanmaz çelikte çok ciddi bir açığımız var. Firmalarımızı bu alana yatırım yapsınlar diye zorluyoruz. İşte silisli sac, Türkiye’de trafo ve jeneratörlerde kullanılan bir ürün ve Türkiye’de üretimimiz yok. Tosyalı Holding bununla ilgili de yatırımını önümüzdeki günlerde başlatacak. Bunlar çok değerli adımlar, yatırımlar. İnşallah Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gündemiyle kalkınmasına büyük katkı sağlayacak yatırımlar.”

Bakan Varank daha sonra Baştuğ Çelik ve Essel Kağıt fabrikalarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Ziyaretlerinde Bakan Varank’a Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, AK Parti Osmaniye milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ile İsmail Kaya, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Osmaniye OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tosyalı Holding YK Üyesi Şerif Tosyalı, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Tosyalı, Osmaniye OSB Genel Müdürü Musa Gönül eşlik etti.