Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’de örnek merkez; Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi

Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma

Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi, Suriye’de 8 yıldan bu yana yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen 8 bin 500 Suriyeli Misafir Kardeşimize ev sahipliği yapmaktadır.

Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezinde Suriyeli misafirlerimizin sıkıntı yaşamaması adına her ince detay düşünülürken, yapılan projelerle de kampta kalan misafirlerimize maddi katkı sağlanmaktadır.

Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi Boynuyoğun Mahallesinde 10 Haziran 2011 tarihinde Çadır Kent olarak kurulmuştur. 03 Ekim 2016 tarihinde 140 Bin metrekarelik alanda 2056 adet konteynır inşa edilerek Konteynır Kente dönüştürülmüştür.

Kaymakam Bülent UYGUR, “ 2011 yılında Suriye Arap Cumhuriyeti’nde başlayan, daha fazla demokrasi ve özgürlük taleplerine karşı merkezi hükümetin şiddetle karşılık vermesi sonrası ülkemize büyük bir göç hareketi başlamıştır. Tarih boyunca Anadolu tüm mazlum insanların limanı olmuştur. Bugün savaşın 8. yılında ülkemizdeki geçici barınma merkezlerimiz de Suriyeli kardeşlerimiz misafir olmaya devam etmektedir. Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezimiz, Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli Kardeşlerimizin misafir edildiği, Dünyaya örnek bir modern yerleşim yeridir. Bugün kampımızda 8 bin 500’e yakın Suriyeli misafirimiz hayatlarını sürdürmektedir. 1400’e yakın evladımız da Türkiye’de bu topraklarda doğdu. Geçici Barınma Merkezimizde Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul ve Lise olmak üzere toplamda 2250 öğrenci eğitim görmektedir. Bunlar 150 öğretmenimiz aracılığı ile anaokulundan liseye kadar bütün eğitimlerine devam etmektedirler. Boynuyoğun Göçmen Sağlığı Merkezimizde Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti uyruklu 3 uzman doktorumuz, toplam 10 doktorumuz görev yapmaktadır. Barınma merkezimizde,farkındalık oluşturmak üzere oluşturduğumuz yetim merkezimizde 320 çocuğumuz bulunmaktadır. Bir kısmının annesi, bir kısmının babası, bir kısmının da hem annesi hem babası yoktur. Barınma merkezimizde halı saha, çocuk dostu alanı, yetim merkezi, çocuk oyun parkı, basket sahası, voleybol sahası, kapalı spor salonu, park ve bahçe, cami ve ziyaret salonu bulunmaktadır. Hemen yanı başımızda İdlib’de muhtemel olumsuzluklar beklenmekte, buna karşı da hükümetimiz gerekli çalışmaları yapmaktadır. Ama açık yüreklilikle söylemek isterim ki buradaki çocuklarımızın yüzlerinden gözlerinden okunmakta, burada mutlular ama kendi ülkelerinde daha çok mutlu olacaklarını inanıyorlar. Oralar huzura kavuştuğu gün çocuklarımız geri dönecekler kendi topraklarında hayatlarını sulh ve barış içerisinde devam ettirecekler” dedi.

Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezinin, Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli Kardeşlerimizin misafir edildiği, Dünyaya örnek bir modern yerleşim yeri olduğunu belirten Kaymakam Bülent Uygur şöyle devam etti:

“8500 nüfus, lokal bir alanda toplamda 140 bin metrekare alanda ve 2050 adet konteyner kentte Suriyeli Misafir Kardeşlerimiz hayatlarını sürdürmektedir. Gördüğümüz eksiklerden bazıları berber, kuaför, terzi, ayakkabı, telefon tamircisi gibi ihtiyaçlar vardı. Oluşturduğumuz pasaj ile tamamı Suriyeli kardeşlerimiz işlettiği 14 tane işletme de barınma merkezindeki misafirlerimizin ihtiyaçlarını gidermiş olduk. Bunun yanında burada yaşayanlar sabah 6 akşam 23 arasında Hatay’da ve diğer ilçelerindeki iş hayatına katılabiliyorlar. Oluşturduğumuz sistem ile Türkiye’deki Geçici Barınma Merkezleri arasında Parmak izi uygulaması ilk olarak burada hayata geçirilmiştir. Bu sistem sayesinde kamptaki giriş-çıkış güvenli bir şekilde sağlanmaktadır. Geçici Barınma Merkezimizde Halı dokuma, Kuaför, Gelinlik, Resim, Mozaik, Gitar, Bağlama kursları bulunmaktadır.Suriyeli Misafir kardeşlerimiz, açmış olduğumuz gelinlik atölyesinde anlaşmış olduğumuz bir firma ile parça başı üretim yapılmakta ve kişi başı 800 ila 1000 TL arasında aylık gelir elde edebilmektedir. Dünya Açlık Örgütü ile yaptığımız proje ile 6 dönümlük alanda sera projesini gerçekleştirdik. Suriye de yaşanan iç huzursuzluklar nedeni ile ülkemize sığınan misafirlerin konaklama merkezinde boş vakitlerini değerlendirmek, meslek edinmeleri ve Dul-Yetim-Öksüz ailelerin gelir adaletsizliğini dengelemeye katkı sağlamak amacıyla 20 kişi istihdam ediyoruz. Günde 60 lira yevmiye veriyoruz ayrıca üretilen ürünün satışından elde edilen paranın da yüzde 60’ını yine çalışanlara dağıtıyoruz. Mozaik kursu, hanımlara yönelik kuaför kursu, resim ve müzik gibi kurslarımız Halk Eğitim aracılığı ile devam etmektedir.” dedi.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur farklı illere de geziler düzenleyerek özellikle yetim çocukların yüzlerini güldürdüklerini belirterek, “Zaman zaman gerek il içerisinde gerek il dışında özellikle yetim kardeşlerimizin olduğu geziler düzenliyoruz. Geçtiğimiz nisan ayında Rize İyidere Belediyesi ve Kaymakamlığı ile yapılan organizasyonlarla bu kardeşlerimizi Karadeniz gezisine gönderdik. Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde yetimler gülüyor, yetimler gülerse dünya güler diyoruz. İnşallah çocuklar yetim kalmaz, çocukların yetim kalmadığı yüzlerinin güldüğü bir dünya temenni ediyoruz” dedi.