Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Suriyeliler yetiştiriyor, Türk kursiyerler işliyor

Hatay’ın Altınözü İlçesi’nde Boynuyoğun

Hatay’ın Altınözü İlçesi’nde Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde Suriyeli misafir kardeşlerimizin yetiştirdiği biberler Altınözü’lü kadınların elinde salça ve toz bibere dönüşüyor.

Altınözü’nde bulunan Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde Dünya Açlık Örgütü’nün (Welt Hunger Hilfe) katkıları ile hazırlanan proje de Suriyeli misafir kardeşlerimiz sera da biber yetiştiriyor.

Yetiştirilen bu biberler ise Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı katkıları ile hazırlanan Pamuk Eller Yöresel Ürünler Üretiyor Projesi’nde ki kursiyerler tarafından işlenerek salça ve toz biber haline getiriliyor. Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde 6 dönümlük alanda ki sera da 22 aile geçimini sağlarken, projenin amacı ise Barınma Merkezi’nde bulunan Suriyeli misafir kardeşlerimizin, boş vakitlerini değerlendirmelerini sağlayarak dul, yetim ve öksüz ailelere maddi katkı sağlamak.

Serada yetiştirilen biberlerin başka bir projeye satışının gerçekleştirildiğini ve orada ki kursiyerler tarafından salça ve toz biber yapıldığını söyleyen Kaymakam Bülent Uygur, “Dünyaya Örnek Bir Barınma Merkezi olan Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezimizde Dünya Açlık Örgütü’nün (Welt Hunger Hilfe) tarafından 6 dönümlük bir Sera projesi hazırladık. Projemiz Dünya Açlık Örgütü (Welt Hunger Hilfe) tarafından hibe edildi. Projemizde toplam 113 ailemize iş imkânı sağlanacaktır. Şuan projemizde 22 aile çalışmakta olup bu aileler dul, yetim ve öksüz ailelerdir. Suriyeli misafirlerimiz savaştan uzaklaşıp burada bir nebze psikolojik sıkıntılarını giderdi. Projenin de amacı buydu, hem psikolojik, hem ekonomik destekti. Bunu da başardık ve bundan dolayı hepimiz mutluyuz. Tüm katkılarından dolayı herkese teşekkür ederiz. Burada toplanan biberler daha sonra pazara sürülüyor. Pazarda halka arz ediliyor. Ayrıca diğer projelerimiz de değerlendiriyoruz. Bir projeden başka bir projeye satış yapıyoruz. Dolayısıyla 2 projemiz de faydalanmış oluyor.” dedi.
Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde kalan ve serada biber yetiştiriciliği yapan Suriyeli vatandaş Firas Hamşo sera da çalışmaya başladıktan sonra hem psikolojik hem de maddi olarak rahatladığını belirterek “Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye geldim. Orada büyük sıkıntılar çektik. Sera yapılmadan önce burada ruhsal olarak çok sıkıldık. Aynı zamanda maddi ve manevi olarak zor günler geçirdik. Bu sera yapıldıktan sonra hem ekonomik hem sosyal olarak aktivitelerin olması nedeniyle belli bir rahatlığa kavuştuk. Hem Türkiye Cumhuriyeti’ne, Recep Tayyip Erdoğan’a ve tüm Türk vatandaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Bir başka Suriyeli vatandaş ise Ahmed Emin bu imkanları sağladıkları için Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederek “Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye geldim. Burada ailemle birlikte 8 kişi yaşıyoruz. Sera yapılmadan önce hem ekonomik hem psikolojik olarak sıkıntılar yaşıyordum. Sera da çalışmaya başladıktan sonra ekonomik sıkıntıların yanı sıra ruhsal sıkıntılarımızı da atlattık. Burada toprakla uğraşınca bütün dertlerimizi sıkıntılarımızı unuttuk. Bize bu imkanları sağladıkları için tüm Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Yetiştirilen biberler Pamuk Eller Yöresel Ürünler Üretiyor projesi ile buluşarak salça ve toz biber haline getirilirken Proje Eğitmeni Derya Bilmez kursiyerlere ek gelir elde ettiklerini söyleyerek “T.C. Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) katkılarıyla Altınözü Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinatörlüğünde, Altınözü Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile hayata geçirilen “Pamuk Eller Yöresel Ürünleri Üretiyor” projesi, ilçemizin kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi ve işsiz sayısının azaltılmasına katkı sağlamak amacı ile 20 işsiz bayana yönelik “Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı” kurslarında eğitimleri verilmektedir. Projemiz kapsamında toz biber, biber salçası yapıyoruz. Biberlerimiz Boynuyoğun’da ekiliyor. Orada başka bir proje kapsamında toplanıyor bize geliyor, biz de burada işlemini yapıyoruz. Proje kapsamında ev hanımlarımız var. Onlar hem evlerine sosyal destek sağlıyorlar, hem para kazanıyorlar, hem de bildikleri işte ek gelir imkânı buluyorlar.” dedi. Pamuk Eller Yöresel Ürünler Üretiyor projesi kursiyerlerinden Mehtap Yavuz ise “kurs açıldıktan sonra duyduk, katılmak istedik. Katıldıktan sonra hem maddi hem manevi ve psikolojik olarak daha iyi oldu. Evde oturuyorduk hiç bir işimiz yoktu. Bu proje olunca bizim için avantaj oldu şimdi biber zamanı olduğu için salça, pul biber yapıyoruz” dedi.