Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ AMANOSLARIN ZİRVESİNDE ANILDI

Sarıkamış Harekatının 105. yılı

Sarıkamış Harekatının 105. yılı kapsamında, Hatay’da yürüyüş gerçekleştirildi.

Belen Kaymakamlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yüzlerce vatandaşın katıldığı yürüyüş Belen Atik Yaylası Mevkiinden başlayarak Amanos Dağı eteklerine kadar devam etti.

“Gençlik Şühedanın İzinde” Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşünün ardından tören alanında saygı duruşu, istiklal marşı ve  şehitler için Kuran-ı Kerim ile dua okundu.

Etkinlikte konuşan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hataylıların milli duygularının 81 il içerisinde en fazla olan halk olduğunu belirtti.

Şehitlerimiz sayesinde bugün şanlı bayrağımız altında dimdik yaşayabiliyoruz diyen Şahin “Bundan sonra da bizim 105 yıl sonra burada ecdadımızı andığımız gibi nesiller boyu da bunu nesillerimize aktardığımız sürece şanlı bayrağımız dalgalanmaya devam edecektir. Bundan 250 yıl sonrada bu kürsülerde birileri olacaktır anmaya devam edecektir ama asıl olan hepimizin yüreğindeki milliyetçilik, hepimizin yüreğindeki bayrak ve vatan sevgisidir.” dedi.

Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın ise yaptığı konuşmada, Milli kimliğimizin, milli değerlerimizin tarihi hadiselerin ayrı bir ehemmiyeti olduğunu söyledi.

Baskın “Tarih toplumların hafızasıdır, toplumlar geleceği inşa ederken mutlaka geçmişte yaşanan hadiseleri, tarihi kendilerine referans olarak alırlar. Bizim 105 sene önce Sarıkamış’ta yaşadığımız bu hadise bizler için, geleceğimiz istikameti doğrultusunda tarihi noktalardan birini teşkil ediyor.” dedi.

Kaymakam Baskın son olarak, Etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Etkinlik sonunda Sarıkamış şiirleri ve türküleri okundu, şehitler anısına fidan dikimi yapılırken protokol üyeleri tarafından vatandaşlara yemek ikramı yapıldı.

Ayrıca İskenderun yamaç paraşütü ekibi tarafından şehitler anısına özel gösteri uçuşu gerçekleştirildi.