Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul’da Hatay günleri

Hatay İl Kültür ve

Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) ve İstanbul Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği (HATAYDER) işbirliği ile Hatay’ı anlatmak, tanıtmak ve bilinirliğini artırmak amacıyla gerçekleştirilen ‘İstanbul’da Hatay Günleri’ etkinliği, 27 Eylül 2018 Perşembe günü saat 12.00’de İstanbul Kartal İlçesi sahilinde kapılarını açtı.

Hatay’ın sadece ulusal alanda değil uluslararası alanda da bilinirliğini sağlamaya yönelik olarak bu yıl 8.si düzenlenen ‘İstanbul’da Hatay Günleri’ nin resmi açılış töreni saat 16.00’da Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Lütfi Kaşıkçı, Serkan Topal, Hüseyin Yayman, Sebahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, HATİAB Kurucu Başkanı İbrahim Güder, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Vali Ata  “Bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiğimiz “İstanbul’da Hatay Tanıtım Günleri” Hatay’ın yerel zenginliklerinin ortaya çıkarılması, korunması, yaşatılması, sosyal, ekonomik ve turistik değer haline getirilmesi için, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımının yapılması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Akdeniz bölgesinin Ortadoğu ve Asya’ya giriş kapılarından biri olan Hatay, tabii güzelliklerinin yanı sıra yüzyıllar öncesine uzanan tarihi eserler arasındaki cami, kilise ve sit alanları ile insanı sadece yeşilin ve mavinin değil tarihin de derinliklerine götürür. Akdeniz’in cömert tabiatının ikramlarıyla çeşitlenen kültürü,  muhteşem mutfak zenginliğine eşlik eden misafirperver halkıyla Hatay; tanınmaya, görülmeye değer yörelerimizden biridir. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olması nedeniyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir barış ortamında farklı kültür ve inançları barındıran Hatay, birlikte yaşamanın en güzel örneklerini veren bir şehirdir.

Barış, kardeşlik ve hoşgörü elbette sadece Hatay’a özgü değil tüm insanlığa ait ortak değerlerdir. Ancak bu değerler; ezan, çan ve hazzan sesinin birbirine karıştığı Hatay’da gerçek anlamda yaşamakta, nefes almaktadır. Farklılıklarımızın her zaman zenginliğimiz olduğu bilinci ile ilimiz; inanç turizmi ile ön plana çıkmıştır. Önemli olan bugün bize bırakılanlara sahip çıkmak, Hatay’ın dünü ile bugününü buluşturmak, geçmişin değerlerini ve güzelliklerini geleceğe taşımaktır. Bu nedenle Hatay’ı doğru tanımamız, algılamamız gerekli. Şüphesiz ki bir kenti tanımanın en iyi yolu, o şehrin tüm güzellikleri ile bir bütün olarak farkına varmaktır. Bu kültürel birikimden yola çıkarak Hatay’ın hoşgörüsünü, sevgisini, merhametini, güzelliklerini ve barışçı anlayışını sizlere getirdik. 4 gün sürecek olan bu etkinlikte, Hatay’ın tarihi ve kültürel değerlerini,  el sanatlarını, sınai ve zirai ürünlerini, dünyaca ünlü muhteşem lezzetlerini yerli ve yabancı konuklarla buluşturacağız.

Bugünün 27 Eylül Dünya Turizm Günü olduğunu belirten Vali Ata “ Dünya turizm gününde Hatay İş Adamları Ve Bürokratları Derneği (HATİAB) ile Hatay Eğitim Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneği (HATAYDER) tarafından İstanbul’da Hatay Günleri etkinliğini gerçekleştirirken,  Van’daki Turizm Fuarında da stantlar açarak, Hatay ilinin tanıtımı yapıyoruz. Dünya turizm gününü kutlarken bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğüne ve organizasyonu gerçekleştiren derneklerimize, ayrıca etkinliğe katkı sağlayan ismini sayamadığım herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Hatay Protokolü açılış kurdelesini keserek Hatay Günleri etkinliklerini resmi olarak başlattı. Hatay Valisi Sayın Erdal Ata ve beraberindekiler, Hatay’ın birbirinden güzel ve değerli el sanatları eserleri ile birbirinden eşsiz lezzetlerinin sergilendiği stantları tek tek gezerek esnaf ve sanatkârlarımızla sohbet etti.

Medeniyetlerin merkezi, hoşgörü ve kardeşlik kenti Hatay’ın damak çatlatan lezzetleri ile birçok tarihi, turistik değerlerinin yanı sıra kültürel değerlerinin de yer aldığı etkinlik, 30 Eylül 2018 Pazar günü akşam 22.00’ye kadar İstanbulluları, İstanbul’da yaşayan Hataylıları, yerli ve yabancı tüm konuklarını ağırlamaya devam edecek.