Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İskenderun’un Mekansal Gelişimine Estetik Katacak Çalıştay Düzenleniyor

İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık

İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 24 Mayıs 2019 tarihinde ‘İskenderun Mekansal Gelişim Çalıştayı’ düzenlenecek.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) İş birliğinde 24 Mayıs 2019 tarihinde İskenderun Teknik Üniversitesinde düzenlenecek olan İskenderun Mekansal Gelişim Çalıştayı’na tüm İskenderun halkı davet edildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Mekansal Gelişimi Çalıştayı Düzenleme Kurulu üyeleri çalıştay öncesi bir araya gelerek, İskenderun’da örnek teşkil edecek bir çalıştay düzenlenmeyi hedefliyorlar.

İskenderun’un mekansal gelişimine estetik katacak bir çalıştay olması için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten İskenderun Teknik Üniversitesi Dekan Vekili ve Çalıştay Düzenleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Ayhan Demirhan; “Bilindiği üzere İskenderun güçlü ekonomisi, sosyal kültürel zenginlikleri, Çevre ve Turizm değerleri ile Doğu Akdeniz Hinterlandının önemli bir odak noktasıdır. Böylesine önemli kaynak değerlere sahip ‘İskenderun’da son yıllarda hız kazanan nüfus artışı, hızlı kentleşme gibi faktörler doğal ve yapılı çevre üzerindeki etkilerini giderek artırmaktadır. Bu Çalıştayın düzenlenmesi fikrinin çıkış noktası, İskenderun’da sürdürülebilir bir mekânsal gelişimin şartlarını kentin tüm aktörleriyle tartışarak ortaya koymaktır.

Bu bağlamda İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi olarak bulunduğumuz bölgenin ve kentimizin mekânsal planlama ve tasarımına katkı sunma sorumluluğumuzun farkındayız ve bu Çalıştayı düzenlemenin heyecanı içindeyiz. Çalıştayın sunumlar bölümünde; konuşmacılar kentin geçmişten günümüze mekânsal gelişiminin nasıl olduğu ve gelecekte nasıl olması gerektiği üzerine bilgi, deneyim ve önerilerini paylaşacaktır.

Değerlendirme bölümünde, mimar, şehir plancı, peyzaj mimarı gibi mekan ve fiziksel çevre üzerinden kenti sorgulayan meslek disiplinlerinden katılımcıların yanı sıra, kenti oluşturan diğer ilgili aktörlerin fikirlerini paylaşmalarını bekliyoruz. Bu fikirlerin kentin mekânsal gelişimi için yol gösterici, kente vizyon sunan nitelikte bir Çalıştay sonuç bildirgesine dönüşmesini hedefliyoruz.

Yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını, uzman ve akademisyenleri kente değer katan önemli paydaşlar olarak görüyor ve ortak bir platformda tartışma ortamı oluşturarak, çözüm odaklı sonuçlar ortaya konmasını önemsiyoruz. İskenderun Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Çalıştayın verimli geçmesini dileyerek tüm İskenderunluları etkinliğimize davet ediyoruz”dedi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Mekansal Gelişimi Çalıştayı Düzenleme Kurul üyeleri şu isimlerden oluştu: İskenderun Teknik Üniversitesi Dekan Vekili Prof. Dr. Sefa

Ayhan Demirhan, Doç. Dr. Elif Sert Bozdoğan, Öğretim Üyesi Dr. Sinem Özyurt Ökten, Öğretim Üyesi Dr. Onur Güngör, Öğretim Üyesi Dr. Gülay Tokgöz, Öğretim Üyesi Dr. Asuman Aysu, Öğretim Üyesi Dr. Nazmiye Öztürk, Öğr. Gör. Müfit Tennioğlu ve Arş. Gör. Melisa Diker