Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HBB’DEN YASAKLI IRK KÖPEKLER HAKKINDA AÇIKLAMA

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, yasaklı ırk köpeklerin bulunduğu doğal yaşam alanında yapılan yeni düzenlemeler hakkında açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığının 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu gereğince tehlike arz eden hayvanların yasaklanması sonucu çok sayıda yasaklı ırk, Defne’deki Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimize bırakılmıştır. Ayrıca yetkili kurumlar tarafından teslim edilen ve sokaklardan toplanan yasaklı ırk hayvanların da eklenmesiyle birlikte bakımevimiz, kapasitesinin üzerindeki bir sayıda hayvana ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Söz konusu durumu tersine çevirmek, barınağımızdaki hasta ve bakıma muhtaç hayvanların tedavilerini aksatmamak üzere yaklaşık 100 yasaklı ırk köpek Yayladağı Yukarıokçular Mahallesi’ndeki doğal yaşam alanına güvenli bir şekilde nakledilmiştir.

Yukarıokçular’daki bu yeni tesis, doğal yaşam alanı olarak düzenlenmiş, hayvanların rahat hareket edebileceği ve serbestçe dolaşabileceği biçimde tasarlanmıştır.

Ancak, maalesef çoğunluğunun dövüşmeye odaklı yanlış yetiştirilme biçimleri ve bu ırk köpeklerin doğasından kaynaklı saldırganlığa yatkın hayvanlar olmaları sebebiyle, köpeklerin kendi aralarındaki kavgalar sosyal medyaya yansımış ve yaşananlar hepimizi derinden üzmüştür.

Kavgaların bir daha yaşanmaması ve köpeklerin birbirine zarar vermemesi için doğal yaşam alanının bölümlendirilerek hayvanların birbirinden ayrılmaları zaruri hale gelmiştir. Bu çerçevede çalışmalara ivedilikle başlanmıştır. Uygun şartlar sağlanana kadar köpek başına 1 kulübe, suluk ve yemek kabı olacak şekilde alanda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Köpekler tasmalanarak bağlanmış ve birbirlerine zarar vermelerinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Hem Defne hem Yayladağı’ndaki tesisimizde nefes alan tüm can dostlarımızın günlük bakımlarına özen ve sevgiyle devam ettiğimizi bildirir, kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”