Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’da Cumhuriyet Resepsiyonu

Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü

Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü vesilesiyle 29 Ekim 2018 Pazar günü saat 19.30’da, Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi Hanımefendi Ata ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi.

Ottoman Otel’de düzenlenen resepsiyonda davetliler trio müzik grubunun dinletisi eşliğinde Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi Hanımefendi Ata tarafından kapıda karşılandı. Konukların yerlerini almasının ardından program, Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Konservatuvar öğrencilerinden oluşan müzik grubunun Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirmesi ile devam etti. Daha sonra konuklara aziz milletimizin verdiği kurtuluş mücadelesi ve cumhuriyetimizin kurulma aşaması ile ilgili sinevizyon gösterisi izletildi.

Resepsiyonun ev sahibi olarak konuklara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Vali Ata, cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıl dönümü münasebetiyle düzenledikleri resepsiyona katılımlarından dolayı herkese teşekkür ettiğini dile getirdi. Tam 94 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen cumhuriyetin Atamızın en büyük eseri olduğunu ifade eden Vali Ata,  ‘Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıl dönümü vesilesiyle düzenlediğimiz resepsiyona hoş geldiniz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ifade ettiği Cumhuriyetimizin kuruluşunu kutlamanın, coşkusunu, heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Vatanımızın bağımsızlığı ve istiklali için binlerce şehit verilerek kazanılan kurtuluş mücadelesinde; “Türkiye halkı, asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatın şartı kabul etmiş bir milletin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.” diyen Atatürk, “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolasıyla kurtuluş mücadelesini başlatmış ve yediden yetmişe tüm Türk milletinin katılımıyla, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir zaferin yaratıcısı olmuştur. Yeniden dirilişimizin simgesi olan cumhuriyetin ilanıyla, egemenlik kayıtsız şartsız, Türk milletine verilmiştir. Bizleri çağdaş dünya ile buluşturan, özgürce yaşamamıza imkân veren Cumhuriyet, korumamız, sahip çıkmamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır.”

“Çağdaş Türk devletinin dayandığı temel prensiplerden biri olan, milli egemenlik ilkesinin en iyi korunduğu yönetim şekli olan cumhuriyet, Türk toplumunu modern dünyaya tanıtan inkılaplarımızın başlangıcı olarak büyük önem taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde esir kalamaz’ diyerek sahip çıktığı Hatay, büyük bir sadakatle kendisine vurulmak istenen esaret zincirini kırmış ve şanlı tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Milli mücadelenin ilk kurşununu atarak, Ata’sının bu mücadelede yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Geçmişten günümüze birlik-beraberliğin, barışın ve hoşgörünün simgesi olan Hatay’ı, bu yönüyle de bağımsızlık ve cumhuriyet ruhunun yaşadığı örnek bir şehirdir olarak anlatan Vali Ata “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılını kutladığımız bu özel gün vesilesiyle, kardeşlik ruhunun ve huzur ortamının tüm Dünya’ya yayılmasını ve ilelebet devam etmesini diliyorum. Sözlerimi büyük önder Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum: “ Türkiye Cumhuriyeti; büyük Türk milletinin öz ve en değerli malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek sonsuza kadar yaşayacaktır.” dedi.

Konuşmasının devamında Vali Ata, tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yeniden kutladığını ifade ederek başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimize bağımsızlığı armağan eden bütün şehit ve gazilerimizi de rahmet ve şükranla andıklarını dile getirdi.

Vali Ata’nın konuşmasının ardından hazırlanan cumhuriyetin kuruluşunun 95. yılı pastası Onuncu Yıl Marşı eşliğinde kesildi. Coşku dolu anların yaşandığı resepsiyon, Vali Ata ve Eşi Nazan Ata’nın konukları tek tek uğurlaması ile son buldu.

Resepsiyona Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 2’nci Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz,İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman,  Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili  Prof. Dr.Mevlüt Aktaş, Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Erol Özkan, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu, Meral Batı Demirbaş ve Orhan Aktürk, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, ATB Başkanı Ali Celal Mursaloğlu, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Ortodoks Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, kurum il müdürleri, işadamları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit ve gazi derneklerimizin temsilcileri, askerî ve mülkî erkân, şehit ve gazi aileleri katıldı.