Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

FRANSIZLARIN YAPTIĞI TARİHİ BİNA KÜTÜPHANE OLUYOR

1926 Yılında Fransızlar tarafından

1926 Yılında Fransızlar tarafından inşaatına başlanıp 1930 yılında tamamlanan, Fransız işgalinin sona ermesiyle birlikte Devletimizin birçok resmi kurumu olarak değerlendirdiği ve son olarak da ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi bina, “OKULLAR HAYAT BULSUN PROJESİ” kapsamında düzenlenen protokol töreni ile Kırıkhan Belediyesine devredildi.

24.09.2019 Salı günü saat 10.00’da yapılan törene Hatay Milletvekili Doç.Dr. Hüseyin Yayman, İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ilçe Milli Eğitim Müdür vekili İsmail Sarıkaya, Ak parti Kırıkhan ilçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Belediye Meclis Üyeleri, STK temsilcileri, Muhtarlar, İş adamları, Esnaflar ve Kurum müdürleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz; “ Gençlerimize ve çocuklarımıza hizmet vereceğimiz yer olan bu binamızla birlikte Eğitim – Öğretime yatırımlar kısmında Hatay’ın 1. Olduk. 5 Tane daha teknolojik okulu ilçemize kazandırıyoruz.

Bu büyük hizmette emeği geçen Milletvekilimiz Doç.Dr. Hüseyin Yayman beye, İlçe Kaymakamımız Sayın Zafer Karamehmetoğlu’na, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kemal Karahan’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim Cahit Ayazhan’a ve bütün emeği geçenlere teşekkür ederim.

Fransızlar, 1926 – 1930 Yıllarında bu binayı bizleri yönetmek için inşa etmişlerdi. Bizlerde yaklaşık yüz yıl sonra burayı Kültür evi olarak hizmete sunarak onlara cevap veriyoruz. Tarihimizi gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmamız lazım.

Allah’ın (c.c.) izniyle bizler bu binayı Kültür Evi olarak Kırıkhan’ımızın hizmetine sunuyoruz. Ve ilk etapta gece saat 24.00’ e kadar açık olacak, Çocuklarımız sadece kitap okuyacak. Çay, kahve ve hizmet bedava olacak. Bu tür hizmetlerimiz devam edecek. Bir yer daha var onunda müjdesini şimdiden veriyorum” dedi.

Daha konuşma yapan Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yayman; “ Marifet İspata tabidir. Bu vesile ile böyle önemli hizmetin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Böyle binalarda, Vatanını, Milletini ve Devletini seven yerli ve milli hocalar yetiştirmeye ihtiyacımız var.

Bu binanın kitaplarını ben karşılayıp hediye edeceğim. Hayırlı olsun “ dedi.

Milletvekili Yayman ve Başkan Yavuz’un konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptıkları konuşmalarda; “ Kültür Evlerinin önemine vurgu yaparak, sağlam bir gelecek nesil yetiştirmek için böyle hizmetlerin sayısının artması gerekir. Ve toplumumuzun her kesiminin de Eğitim – Öğretim alanında ki böyle hizmetlere destek vermesi gerekir” denildi.

Yapılan Konuşmaların ardından Devir Teslim protokol sözleşmesi imzalandı.

Buradaki törenin ardından protokol üyeleri ilçede yapımı devam eden okullarda inceleme yapmaya gitti.