Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

LÜTFÜ SAVAŞ: HATAY’IN YENİDEN YAPILANMA ANAYASASINI HAZIRLADIK

SAVAŞ MECLİSTE ÇOĞUNLUĞU DA

SAVAŞ MECLİSTE ÇOĞUNLUĞU DA ALDIĞIMIZDA KİMSE KAFASINA GÖRE İŞ YAPAMAYACAK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı Çerkez Derneğinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Depremin onuncu gününden itibaren Hatay’ın olası daha büyük depremlere dahi dayanıklı hale getirilmesi ve yeniden ayağa kalkması için çalışmaya başladıklarını belirten Savaş, tüm plan ve projelerinin hazır olduğunu bildirdi. 

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun da katıldığı toplantıda konuşan Savaş, Hatay’ın büyükşehir olmasından bu yana 272 milyon avroluk altyapı çalışması yaptıklarını, deprem sonrası ise hazırladıkları 18 projede kullanılmak üzere Dünya Bankası, Avrupa Kalkınma Bankası gibi 5 uluslararası finans kuruluşundan aldıkları 373 milyon avroluk hibe ile kentin altyapısını tamamlayacaklarını vurguladı. 

Savaş, depremden en büyük darbeyi alan Hatay’ı hem altyapı hem de üstyapısı ile tekrar ayağa kaldırmak için 200’den fazla bilim insanı ve profesyonellerle birlikte Hatay’ın kendine özgü anayasası kabul edilebilecek 900 sayfalık bir çalışma hazırladıklarını kaydetti.

Bu çalışma ile Hatay’ın her anlamda yeni ve modern bir yapıya kavuşmasını hedeflediklerini dile getiren Savaş, “Yeni Meclisle birlikte Hatay’da kimse kafasına göre iş yapamayacak. İstediği gibi yapı yapamayacak. Bundan sonra kimse fay hatları üzerine, dere kenarlarına, taşkın alanlarına yapı yapamayacak. Alüvyon zeminlerde yapılacak olan inşaatlar için de çok daha ciddi önlemler alacağız. Bu bölgelerde yeni kriterler getirilerek kalite ve standartlar arttırılacak. Çünkü biz, en çok canımızı ve malımızı bu noktalarda kaybettik.” dedi.

3 AYRI KATEGORİDE KONUT PROJELERİ YAPACAĞIZ

Başta hükümetin hak sahibi olarak kabul etmediği, evi olmayan vatandaşlar için konut projeleri hazırladıklarını bildiren Savaş, 3 ayrı kategoride konut yapacaklarını söyledi. 

Savaş, “İlk olarak sosyal konut projemiz küçük evlerden oluşacak. Bu evleri gerçekten ekonomik gücü olmayan vatandaşlarımızla paylaşacağız. İkincisi, biz de bazı rezerv alanları ilan edeceğiz. Vatandaşın devletten alması gereken kredi ve hibeyi alacağız, kalan kısmını yurt dışından bulacağımız kredilerle tamamlayacağız. Altyapısını, yeşil alanlarını sosyal donatısını, yollarını, biz yapacağız. Vatandaşımız sadece evin parasını ödeyecek, arsa parası ödemeyecek. Üçüncü olarak da Büyükşehir olarak bize ait olan veya kiralayacağımız araziler üzerine ev yapacağız. Yine tüm alt ve üstyapısını tamamlayacağız. Vatandaşımıza bu yaptığımız evleri kiralayacağız. Yaşadığı sürece o ev vatandaşımızın olacak.”

Savaş sözlerinin sonunda, “Hatay’ı yönetmek kolay değil. Hatay kâğıt üzerinde yönetilecek bir şehir değil. Kim gelirse gelsin, kibri ve nefreti yenmiş biri olmalı. Belli bir olgunluğa ulaşmış olmalı. Biz Hatay’ı ayrıştırmadan, adaletle yönetiyoruz; kimseyi ötekileştirmeden de kardeşçe kucaklıyoruz.” dedi.

Başkan Savaş’a ziyaretlerinde CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İl Başkanı Hakan Tiryaki, Önceki Dönem Milletvekili İsmet Tokdemir ve CHP Reyhanlı Belediye Başkan Adayı Fevzi Suvaroğlu eşlik etti.