Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

193 CENAZENİN DNA EŞLEŞMESİ YAPILAMADI

‘DNA ÖRNEĞİ İÇİN ADLİYEYE

‘DNA ÖRNEĞİ İÇİN ADLİYEYE BAŞVURUN’
Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Hatay Adliyesi Konferans Salonu’nda gazetecilerle bir araya geldiği “Medya İletişim Bürosu Koordinasyon Toplantısı”nda deprem soruşturması ve depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Çelikkol, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, afetlerde Hatay Adliyesi ve Hatay ceza infaz kurumlarında görev yapan 32 personelin de yaşamını yitirdiğini kaydetti. Depremde Hatay’da yakınlarına ulaşamayan ve DNA örneği vermeyenler varsa ilgili kişilerin ikamet ettikleri en yakın adliyeye başvurarak DNA incelemesi ve biyolojik örnek alınması için müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Çelikkol, depremlerin ardından DNA örneği alınan 193 cenazede eşleşme olmadığını söyledi.

Kimlik tespit çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Çelikkol, “Hatay il merkezinde (merkez Antakya ve Defne ilçeleri) 17 bin 615 insanımızın deprem nedeniyle vefat ettiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda yapılan ölü muayene işlemleri neticesinde ilk etapta 2 bin 18 kişinin kimlik bilgileri tespit edilememişti ancak gerçekleştirilen tahkikatlar dahilinde, biyolojik örnek veren 708 kişi ile yapılan inceleme ve tanık beyanları ile DNA, parmak izi ve fotoğraf eşleşmesi sonucu 1825 kişinin kimlik tespiti yapılarak cenazeleri yakınlarına teslim edilmiştir. Vücut bütünlüğü bozulmuş 193 cenazenin DNA örnekleri alınmış ancak eşleşme yapılamadığından yakınlarına teslim edilememiştir. Depremde Hatay’da yakınlarına ulaşamayan ve DNA örneği vermeyenler varsa ilgili kişilerin ikamet ettikleri en yakın adliyeye başvurarak, DNA incelemesi ve biyolojik örnek alınması için müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

DEPREMDE YAPIM KUSURLARIYLA İLGİLİ 113 KİŞİ TUTUKLANDI
6 Şubat 2023’teki depremlerde kentin merkez Antakya ve Defne ilçelerinde yıkılan binalardaki yapım kusurlarıyla ilgili 113 kişinin tutuklandığını söyleyen Çelikkol, “Deprem Suçları Soruşturma Bürosunda 22 bin 581 soruşturma dosyası açılmıştır. Yapılan inceleme ve tespitler sonucunda bunlar bina bazlı değerlendirilerek, birleştirme sonucu bu dosyalar 3 bin 522 dosyaya düşürülmüştür” dedi.