Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SULAMA SİSTEMLERİNE YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

Arsuz İlçe Tarım Müdürü

Arsuz İlçe Tarım Müdürü Serkan Yılmaz ;
SULAMA SİSTEMLERİNE YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

2024 yılı için Bireysel Basınçlı Sulama Sistemlerine yüzde 50 hibe desteği başvurularının 03 Ocak 2024 tarihi itibariyle başladığını belirten Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serkan YILMAZ;
“Başvurular 22 Şubat 2024 tarihine kadar başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’ne teslim edilerek yapılacaktır.
Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklemesi hibe programının uygulamasına 2024 yılında da devam edilecektir. Hibeye esas mal alım tutarı 3.000.000,00 TL’ye kadar olup tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç % 50’sine hibe yoluyla destek verilir.
Başvuru dosyası 19. Etap Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Uygulama Rehberine göre hazırlanmalıdır. Söz konusu destek ile ilgili İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gerekli tanıtımlar yapılmaktadır.
Bakanlığımızın en önemli desteklemelerinden biri olan Basınçlı Sulama Sistemlerinin desteklenmesinde amacımız önemi her geçen gün giderek artan suyun her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de doğru ve dikkatli kullanılmasının sağlanmasıdır. İlimizde suyun en fazla kullanıldığı alan olan tarım kesiminde modern sulama teknikleri kullanılmasına önem vermekteyiz. Bundan dolayı da hedefimiz modern basınçlı sulama sistemleriyle sulanan arazi miktarını arttırarak sulamanın randımanlı yapılması ve dolayısıyla su tasarrufunun sağlanmasıdır.
Destekler;
“Tarla İçi Damla Sulama Sistemi Kurulması”, “Tarla İçi Yağmurlama Sulama Sistemi Kurulması”, “Tarla İçi Mikro Yağmurlama Sulama Sistemi Kurulması”, “Tarla İçi Yüzey Altı Damla Sulama Sistemi Kurulması”, “Lineer veya Center Pivot Sulama Sistemi Kurulması”, “Tamburlu Sulama Sistemi Kurulması”, “Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurulması” konularında verilecektir.