Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MİMARLAR ODASI GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

MİMARLAR ODASI İSKENDERUN TEMSİLCİLİĞİNİN

MİMARLAR ODASI İSKENDERUN TEMSİLCİLİĞİNİN
19. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANTISI ve SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
19.Olağan Genel Kurul 23.12.2023 saat 10.00 da çoğunluk aranmaksızın Karaağaç Övündük Sosyal Tesislerinde başlatıldı. Divan seçiminde başkanlığa Müfit Tennioğlu oy birliği ile seçildi ve saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Divan Başkanı, toplantıyı resmi olarak açmış ve gündem maddelerini duyurmuştur.
Açılış konuşmasında, Koray Tanın, mimarların karşılaştığı güncel sorunlar, odanın deprem sonrası gerçekleştirilen faaliyetler, ve TMMOB’nin karşılaştığı zorluklar hakkında görüşlerini paylaştı.


Konuk konuşmacılar, Gündem Maddeleri ve Konuşmalar:
Mimar Özgür Murt (Arsuz Belediye Başkan Yardımcısı);
Depremin mimarlık mesleği üzerindeki derin etkilerine odaklandı. Mimarlık anlayışı ve uygulamaları üzerindeki dönüştürücü etkisini vurgulayarak, depreme dayanıklı yapı tasarımının önemini ve mimarlık eğitimindeki afet yönetimi becerilerine daha fazla yer verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, deprem sonrası yasal takip ve düzenlemelerin sıkı uygulanmasının ve mimarların bu süreçte proaktif rol almasının önemine değindi.
Nursen Büyükaşık (Hatay Şube Gözlemcisi) : Depremin şehir planlaması ve yapılanma üzerindeki etkilerini ele aldı. Özellikle deprem sonrası şehirlerin yeniden yapılanmasında örgütlenmenin kritik önemini vurguladı. Mimari ve şehirsel dönüşüm süreçlerinde toplumsal katılımın ve sürdürülebilir planlama yaklaşımlarının gerekliliğine dikkat çekti.
Mimar Ercüment Kimyon: Mimarlık alanında örgütlenmenin önemi üzerine duran Mimar Ercüment Kimyon, depremin etkileri ve sonuçlarına, ayrıca imar planı kararlarının mimarlık üzerindeki etkilerine kapsamlı bir bakış sundu. Mesleğe yönelik eleştirileri ele alarak, mimarlık pratiğinin ve politikalarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Mimar Koray Seküçoğlu: Mimarlık mesleğinin korunması, projelendirme süreçleri ve ücretlendirme konularında eleştirilerini dile getirdi. Mesleğin karşılaştığı zorluklara ve mimarların karşı karşıya olduğu ekonomik ve profesyonel baskılara dikkat çekerek, adil ücretlendirme ve çalışma koşullarının önemini vurguladı.
Mimar Emre Uras: Meslektaşların birlikteliğinin önemini ve deprem sonrası odanın gerçekleştirdiği faaliyetlere teşekkürünü ifade eden Mimar Emre Uras, mimarlar arasındaki dayanışmanın ve mesleki birlikteliğin, sektörün karşılaştığı zorluklar karşısında önemli bir güç olduğunu belirtti.


Mimar Dergan Çarpar: Mimarların mesleki etkileşimi, sorumlulukları ve projelendirme ücretlerinin düşük olması üzerine görüşlerini sundu.
Mimar Ali Yavuz (TMMOB Onur Kurulu Başkanı): Genel kurula hitaben yazmış olduğu yazı okunmuş kat mülkiyeti projelerinde mimarların yasal ve etik sınırlara dikkat çekmiştir.
Diğer konuşmacılarımız, depremin mimarlık mesleği üzerindeki etkilerine, şehirlerin yeniden yapılandırılmasında örgütlenmenin önemine, mesleki pratiğin ve politikaların yeniden değerlendirilmesine dair derinlemesine görüşlerini paylaştılar.
Bu görüşler ile mimarlık eğitiminde afet yönetimi becerilerine daha fazla yer verilmesi, mesleki örgütlenme ve yasal takip süreçlerinin güçlendirilmesi gibi konulara vurgu yapıldı.
Genel olarak ; Mimarlık mesleğinin sadece yapıları değil, toplumları da şekillendirme gücüne sahip olduğunu vurgulanmış, bu nedenle, mesleğimizin ve sektörümüzün bu sorumluluğu yerine getirirken, meslektaşlarımızın birlikteliği, adil ücretlendirme ve çalışma koşulları, mesleki örgütlenme ve toplumsal katılım gibi unsurların önemine dikkat çekilmiştir.

Çalışma Raporlarının Sunumu ve Değerlendirme:
Çalışma raporu sekreter Neslihan Koç tarafından okunmuş ve üyelerinde değerlendirmelerine sunulmuştur.

Seçim Sonuçları
24 Aralık 2023’te gerçekleştirilen Yönetim Kurulu seçimlerinde, toplam 289 delegenin katılımıyla 110 oy kullanıldı. Seçim sonucunda, 2 oy geçersiz sayılırken, en fazla oyu alan ilk 5 aday 19. Dönem Yönetim Kurulu’na asil ve yedek üye olarak seçildi:

Asil Üyeler ve Aldıkları Oylar:
Neslihan Koç Okurlar: 66 Oy
Sabri Emre Uras: 64 Oy
Emrah Keskin: 62 Oy
Mehmet Koray Seküçoğlu: 56 Oy
Mert Akbay: 56 Oy
Ali Furkan Yıldırım: 53 Oy
Mustafa Arslan: 44 Oy
Ayten Deniz Küçüktaş: 20 Oy

Yedek Üyeler ve Aldıkları Oylar:
Simay Bilir: 66 Oy
Ayşegül Çelen: 56 Oy
Bahadır Mert Oy: 56 Oy
Meltem Koca: 55 Oy
Sevilay Özkan: 55 Oy
Ecem Özsoy Bönceoğlu: 44 Oy
Oğuzhan Soylu: 37 Oy
Gülsüm Nida Bölükbaşı: 36 Oy