Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CUMHURİYETİN 100. YILINDA UMUDUN YENİDEN İNŞASI: 100. YIL KÖYÜ

Hem yerel hem de


Hem yerel hem de ulusal düzeyde kalkınmayı odak noktasına alarak sürdürülebilir gelişimi destekleyen 100. Yıl Köyü Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında umut ve dayanışmayı desteklemek amacıyla Hatay’da hayata geçiriliyor. Gönüllü iş insanlarından oluşan Blocks for Hope oluşumu, Jandarma Asayiş Vakfı, Gülmek İyileştirir Derneği, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, onlarca bireysel ve kurumsal gönüllü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel amaç ve değerlerini iyilik vizyonuyla faydaya dönüştüren bir projenin temellerini atıyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına armağan edilen 100. Yıl Köyü Projesi; yeşeren umutların, dayanışmanın ve iyiliğin sembolü olarak yaşamları güzelleştirecek bir başlangıcı işaret ediyor.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Kampüsü içerisindeki Jandarma Asayiş Vakfı Yerleşkesi’nde kurulmakta olan, 300 ev ve 1500 kişi kapasiteli 100. Yıl Köyü, depremzede ailelerin ücretsiz kullanımına sunulduktan sonra, uzun vadede Öğrenci Yurdu ve çeşitli Üniversite birimleri olarak Üniversite yönetiminde kullanılmaya devam edecek. Yerleşkelerden elde edilecek gelirin, ihtiyaç sahibi öğrencilere aktarılmak üzere Üniversite Burs Fonuna devredileceği proje, sürdürülebilir bir barınma ve eğitim desteği modeli hayata geçirmesi ile öne çıkıyor. 100. Yıl Köyü aynı zamanda içerdiği atölyelerle yerel üretimde kalkınma ve istihdamın artması gibi önemli amaçları da destekleyerek, toplumsal dönüşüm için güçlü bir temel oluşturuyor.
120 dönümlük bir arazi içerisindeki 300 ev, destek birimleri ve istihdam atölyeleri ile Hatay’a hayat katacak bu büyük yapılanma, binlerce üniversiteliye Cumhuriyet’in temel amaçlarının yaşatıldığı bir ekosistem oluşturarak yıllar boyu destek verecek.
Oyuncu Uğur Aslan, Oyuncu ve Sunucu İlker Ayrık ve Sanatçı Jehan Barbur’un İyilik Elçileri arasında yer aldığı 100. Yıl Köyü Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini yaşama ve yaşatma misyonunda bir araya gelmek isteyen herkesi “100. Yılda Umut Var!” demeye davet ediyor.