Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

TÜRK Kızılay, kan bağışının


TÜRK Kızılay, kan bağışının yüksek oranda düştüğü deprem bölgelerinden Hatay’da mobil araçlarla kan toplamaya başladı.
Duyarlılık gösteren çok sayıda kişi, mobil araçta yoğunluk oluşturdu. Kızılay Hatay Şube Başkanı Kudret Özbakış, kan stoklarının Ramazan Bayramı’ndan sonra düzene girmesi için çalıştıklarını söyledi.
Kızılay, kan alma merkezlerinin zarar gördüğü Hatay kent merkezi ve ilçelerine mobil kan toplama araçları göndermeye başladı. İlk olarak İskenderun’a giden araç daha sonra Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine giderek kan topladı. İftardan sonra araçların çevresinde yoğun kalabalık oluşturan çok sayıda vatandaş, kan bağışı yaptı.

‘HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ’
Bağış yapan kişilerden İsmail Karakaya, bir program için Yayladağı ilçesine geldiklerini ve aracı görünce bağış yapmaya karar verdiklerini anlattı. Karakaya, “Benim ilk bağışım. Herkese tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımıza bir katkımız olsun istedik. Keşke elimizden daha fazlası gelse” dedi. İlbey Ören ise depremin olduğu 6 Şubat’ta Ankara’da kan vermek istediğini ancak yoğunluk nedeniyle başarılı olamadığını belirterek, “Burada görünce bağış yapmak istedik. Bizim için de insanlık için de güzel oldu” diye konuştu.
Türk Kızılay Hatay Şube Başkanı Kudret Özbakış ise her Ramazan ayında bağışlarının düştüğünü ancak depremin ardından kan toplama merkezlerinin de zarar görmesiyle kan stokunun kritik seviyenin altına düştüğünü anlattı. Türkiye’de toplanan kanın yüzde 90’ından fazlasının dünya standartlarına uygun olarak Kızılay tarafından toplanıp, analiz yapıldıktan sonra depolara gönderildiğini kaydeden Özbakış, depremde en büyük hasarın Hatay’da meydana geldiğini hatırlattı.