Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ARİAD BAŞKANI ADNAN AĞIR: ‘’HATAY’DA KOBİLER SEKTÖR FARKI GÖZETMEKSİZİN DESTEKLENMELİDİR’’

Arsuz İş İnsanları Derneği

Arsuz İş İnsanları Derneği yönetim kurulu başkanı Adnan Ağır, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem dolayısı ile Hatay ilimizin depremden en çok etkilenen illerin başında geldiğini, Hatay’da büyük can kaybının yanı sıra ekonomik olarak da çok olumsuz bir tablo ortaya çıkardığını, bu sebeple Hatay’da faaliyet gösteren tüm kobilerin sektör farkı gözetmeksizin devletimiz tarafından acil olarak desteklenmesi gerektiğini söyledi.

ARİAD Başkanı Adnan Ağır konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘‘İlimizde faaliyet gösteren binlerce kobimize ait iş yeri büyük deprem sebebi ile ya tamamen yıkılmış ya da ağır hasarlı durumdadır. Bu sebeple Hatay’da faaliyet gösteren tüm kobilerin sektör farkı gözetmeksizin devletimiz tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bu amaçla KOSGEB’in kobilerimiz için hazırladığı destek modelleri çok önemlidir. Bu destekler ile Hatay ekonomisinin daha hızlı bir şekilde ayağa kalkacağını ümit etmekteyiz. Ancak, KOSGEB’in sunmuş olduğu bu desteklerin mekansal ve sektörel bazlı bazı kısıtlarının olması sebebi ile uygulanan destekten tüm kobilerimiz maalesef yararlanamamaktadır.

Hatay’da kobilerin faaliyet gösterdiği iş yerlerinin bir çoğunun yıkılmış olması sebebi ile Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Küçük Sanayi Sitesi (KSS) kobilerine yönelik Afet Dönemi Yaşam Alanı desteğinin bu bölgeler dışında yer alan kobileri de kapsaması ve belirli sektörler için sağlanan Acil Destek Kredisi’nin tüm sektörleri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Devlet desteğinin tabana yayılıp NACE kodu zorunluluğu getirilmemesi temennimizdir. Afet öncesi başlayan ve afet sebebi ile durdurulan programların acilen devamı sağlanmalı ve kobilerimizin destek programlarını tamamlanmasına yardımcı olunmalıdır’’ dedi.