Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TKDK’NDAN 120 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’na


Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü olarak 2023 yılında 120 milyon liralık hibe ödemesi yapılacaktır.
TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü olarak 2022 yılında yatırım büyüklüğü 180 milyon lira olan 35 projeye 54 milyon liralık hibe desteği verilmiş olup, 2023 yılında yatırım büyüklüğü 270 milyon lira olan 54 projeye 120 milyon lira hibe desteği sağlanacaktır.
Hatay’da incelemeleri tamamlanan projelerin, sözleşmeye bağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy; söz konusu projelerin birçoğunun yatırımlarının başladığını ve en kısa sürede tamamlanıp faaliyete geçeceklerini belirtti.
Özgürsoy konuşmasında ayrıca İlimizin tarımsal potansiyelinin ve çeşitliliğinin projelere de yansıdığını belirterek; soğuk hava depolarından meyve sebze işleme tesislerine, et ve süt işleme tesislerine ve frigorifik araç alımlarına, mantar üretim tesislerinden biber salçası üretimine, arıcılık desteklerinden reçel-pestil üretimine, kırsal turizm yatırımlarından zeytin salamura ve zeytinyağı işleme tesislerine, tıbbi-aromatik bitki ve çiçek seralarından meyve-sebze kurutma ve konserve tesislerine, pelet yakıt üretim tesislerinden yenilenebilir enerji yatırımlarına kadar geniş bir alanda yatırım projeleri alındığını, yatırıma dönüşen projelerin faaliyete geçmesiyle birlikte Hatay’a hem katma değer yaratacağını hem de istihdama katkı sağlayacağını ifade etti.
‘Sektöre göre değişmekle birlikte % 50-70 hibe desteği verildiğini, bunun yanında KDV, ÖTV, Gelir ve Kurumlar vergisi muafiyetlerinden de yararlanılacağını ifade eden Özgürsoy; yatırımcılarımıza ayrıca yatırıma başlarken Avans ödemesi de yapıldığını sözlerine ekledi.
Özgürsoy, “IPARD I ve II ’nin ardından 2023 yılında 3. etabı IPARD III için Çağrı İlanı’na çıkılmasıyla birlikte proje kabulleri devam edecek olup yatırım düşüncesi olan tüm yatırımcılarımızı proje sunmaya bekliyoruz” dedi.
Ayrıntılı bilgi için 0326 225 12 23 nolu telefonu veya 444 85 35 nolu Yardım Masası Hattı’nı arayabilirsiniz ya da www.tkdk.gov.tr’den bilgi edinebilir, yüz yüze görüşme için General Şükrü Kanatlı Mah. Atatürk Cad. Kavaslı Köprüsü Sarı Center İş Merkezinde yer alan Koordinatörlüğümüzü ziyaret edebilirsiniz.