Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HATAY MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÖNEMLİ YER EDİNDİ

2006 yılında Hatay’da 5


2006 yılında Hatay’da 5 dekarlık alanda başlayan muz yetiştiriciliği bugün itibariyle 800 dekarın üzerine çıktı. Maydanoz, pazı gibi ürünlerin üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alan Hatay’ın muz yetiştiriciliğinde de iddialı olduğu gözleniyor.
Verimli toprağı ve uygun iklim yapısı nedeniyle muz yetiştiriciliğine uygun olduğu saptandıktan sonra bu alanda göz dolduran Hatay, muz yetiştiricilerinin merkezi haline geldi.
Yıl da yaklaşık 5 bin ton ürün alındığını hatırlatan yetkililer, bu rakamın yıllar içinde 10 bin tona kadar çıkabileceğine işaret ettiler.
Özellikle Arsuz ilçesinde muz ekiminin yaygın olduğunu aktaran üreticiler ise Arsuz ilçesinin diğer ilçelere göre iklim itibariyle daha uygun olduğunu söylediler.
Üreticiler, “Devletin bu konuda teşvikleri var. O teşviklerden de faydalanarak daha rahat koşullarda çiftçilik yapıyoruz. Bölgemizde yetiştirilen muzun kalitesi ve iriliği de iyi. Kaliteli bir muz yetiştiriyoruz. Seraların kurumundan sonra fazlaca bir maliyet gerektirmediği gibi yüksek getirisi olan bir üründür. Bu nedenle seralar her geçen gün artış gösteriyor” dediler.
Bur başka üretici ise muz yetiştikten sonra pazarlama sorunu olmadığını alçısının çok olmasından dolayı çiftçilerin rağbet gösterdiğini söyledi.