Çocukları Coronavirüs’den Koruma Yolları

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu İskenderun Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eser Taşçı, çocuk hastalıkları ve coronavirüs sürecinde çocukları koruma yöntemleri ile ilgili konularda önemli bilgiler verdi.

Palmiye Hastanesi’nin başarılı hekimlerinden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eser Taşçı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği olarak verdikleri hizmetlerden, Çocukları coronavirüsten koruma yöntemleri, grip ve zatürree aşıları ile önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

Hastalıklardan korunabilmenin en önemli şartlarından birinin, güçlü bir bağışıklık sistemi olduğunu belirten Dr. Eser Taşçı, “Sağlıklı bir beslenme düzeni ve yeterli uyku, çocukların bağışıklığını kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Çocukların beslenmeleri, bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Beslenmelerinde dört gruptan yiyecek olmasına özen gösterilmelidir. Süt ve süt ürünleri, protein içeren et, sebze ve meyveler gün içerisinde yeteri kadar verilmelidir. Özellikle C vitamini açısından; avokado, kivi ve turunçgiller açısından zengin besinler tüketilmelidir. D vitamini için çocukları, süt ürünleri ve güneşten faydalandırmak gerekir. Çocukların yeterli su alması da çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

Uzm. Dr. Eser Taşçı, “Coronavirüsten korunmak için hijyen, temizlik ve elleri sık yıkama alışkanlığı önemlidir. Su ve sabunla en az 20 saniye boyunca çocuklarınızın ellerini yıkamasını sağlayın. Suyun bulunmadığı zamanlarda ise dezenfektan veya kolonya yardımıyla ellerin temizlenmesine özen gösterin.

Çocuklarınızı mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulundurmayın. Kapalı ya da açık alanlardaki yüzeylere dokunurken de çocuklarınıza dikkatli olmaları gerektiğini öğretin. Ailede hasta biri varsa çocuğunuz ve hasta kişi mutlaka maske kullanmalı. Çocuğunuz Hasta kişilerle mümkün olduğunca temas etmemelidir” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ile Mega Medya Grubu Facebook sosyal medya üzerinden de canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Koordinatörü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert ve Şirvan Selçuk yönetti.