Vicdan KÖKSALDI MOTOR Uzmanından “Maske” Uyarısı

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu İskenderun Palmiye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, Enfeksiyon Hastalıkları ve koronavirüs ile ilgili konularda önemli bilgiler verdi.

Özel Palmiye Hastanesi’nin deneyimli hekimlerinden Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, koronavirüs hakkında merak edilenleri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı. Önemli tavsiyelerde bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadele kapsamında, hastalığı önleyici tedbirlere daha sıkı uyulması gerektiğini belirten Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, özellikle bu süreçte; maske takmanın, hijyen kurallarına uymanın ve sosyal mesafeyi korumanın önemini vurgulayarak; “Ülkemizde yeni normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte; maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyularak, günlük çalışma hayatı devam etmektedir. Bu süreçte toplumda hastalığı belirtisiz geçirenlerin sayısı, hastalık belirtileri göstererek geçirenlerden daha yüksektir. Özellikle gençler hastalığı belirtisiz geçirmekte ve çevresine yaymaktadır. Hastalığı belirtili geçiren kişilerde tanı için PCR testleri kullanılırken, belirtisiz geçirenleri tespit etmek için antikor testlerinden faydalanılmaktadır. Yeni antikor testleri yüksek duyarlılık düzeyine sahiptir. Çabuk sonuç alınması ile tarama amaçlı da kullanılarak, toplumun bağışıklık düzeyi belirlenebilmektedir” açıklamasında bulundu.

Salgından korunmak için kurallara mutlaka uymak gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, “Mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlara girmemek, mümkünse evde kalmak en garanti korunma yoludur. Dışarı çıkmak zorunda kalanlar ise fiziksel mesafeye mutlaka dikkat etmelidir. Kalabalık ortamlarda bile hiç kimseye bir metreden fazla yaklaşılmamalıdır. Başka insanlarla bir aradayken veya market, dükkân gibi kapalı ortamlarda mutlaka maske takılmalıdır. Maske ağız ve burnu tam kapatacak şekilde doğru takılmalıdır. Takıldıktan sonra maskeye elle dokunulmamalı, çene ve boyuna indirilmemelidir. Maskeyi doğru takarsak, maske bizi koruyacaktır. Yoksa kendi kendimizi enfekte edebiliriz. Salgından korunmada bir diğer önemli yol ise el temizliğidir. Yemekten önce, işyerinden ayrılmadan önce, kirli olduğu düşünülen yüzeylerle her temastan sonra mutlaka el temizliği uygulanmalıdır. Bu amaçla eldiven takılmamalıdır. Çünkü eldiven virüsün dış ortamda yüzeyden yüzeye yayılmasını sağlayarak bulaş riskini arttırır. Salgından korunmak, dolayısıyla ailemizi ve sevdiklerimizi de korumak için bu korunma yollarının hepsine aynı titizlikle dikkat etmemiz gerekmektedir” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ile Mega Medya Grubu Facebook sosyal medya üzerinden de canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Koordinatörü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert ve Şirvan Selçuk yönetti.