Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AK PARTİ İL BAŞKANI YELOĞLU; GELECEĞİMİZ SATILIYOR

AK Parti Hatay İl

AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Abdurrahman Melek Caddesi’ndeki Antakya eski otogar yerini satışa çıkarmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yazılı açıklamalarda bulunan Başkan Yeloğlu şu ifadelere yer verdi:

OTOGAR ve SEBZE HALİ KENTSEL DÖNÜŞÜM BÖLGESİDİR

“Bilindiği üzere Hatay Büyükşehir Belediyesince Antakya Eski Otogar yerinin 30 Ekim 2019 tarihinde satış ilanı verilmiştir. Antakya Eski Otogar alanı, Koruma Amaçlı İmar Planlarında Özel Proje Alanında kalmaktadır. Özel Proje Alanları, sit alanı içerisinde öncelikli müdahale edilecek alanlar olarak belirlenmiştir. Kentsel ve Arkelojik Sit Alanının gelecek nesillere aktarılması, ticaretin niteliğinin artırılması ve bölgenin ihtiyacı olan sosyal teknik altyapı alanlarının geliştirilmesi açısından, Eski Otogar ve Sebze Hali kentsel dönüşüm bölgesi, tüm sit alanı, Antakya İlçesi ve Hatay bütünü için ayrı bir önem arz etmektedir.”

SOSYAL TEKNİK ALTYAPI ALANLARININ ORTAYA ÇIKMASI SAĞLANMALIDIR

Bu alan içerisindeki Belediye mülkiyetleri projenin gerçekleşmesi için olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Başkan Yeloğlu; “Sınırları Koruma Amaçlı İmar Planı ile tespit edilmiş Eski Otogarında içerisinde bulunduğu Kentsel Dönüşüm Alanı bütüncül bir Kentsel Tasarım Projesi ile ele alınmalı, Kentsel ve Arkeolojik Sit Alanları içerisinde tarihi dokuya uygun şehrin ihtiyacı olan Sosyal Teknik Altyapı Alanlarının ortaya çıkması sağlanmalıdır. Eski Otogar gibi kamu mülkiyetleri elden çıkarılmamalıdır. Zira bu dönüşüm alanı içerisinde münferiden yapılacak projeler kentimiz açısından büyük bir fırsatın kaçması, ADETA KENTİN KATLEDİLMESİ,GELECEĞİMİZİN SATILMASI anlamına gelecektir.

Kaldı ki; onaylı planlara göre sınırları belirlenmiş bu alanda bütüncül bir Kentsel Tasarım Projesi hazırlanıp Koruma Bölge Kurulundan gerekli izinler alınmadan belediye ve kamu mülkiyetlerinin satışı, kiralanması ya da yeni binaların yapılması uygun değildir.” dedi.

KENTSEL TASARIM PROJESİ İVEDİLİKLE YAPILMALIDIR

Başkan Yeloğlu son olarak; “Bu sebeple; Hatay Büyükşehir Belediyesine tavsiyem, bir an önce bu yanlıştan dönmesi, Antakya Belediyesi, Koruma Bölge Kurulu gibi paydaşlarla ortak hareket ederek sit alanı ve kentimizin ihtiyacı olan fonksiyon ve sosyal teknik altyapı alanlarının kazanılması için planların öngördüğü Kentsel Tasarım Projesini ivedilikle yapmasıdır. Aksi takdirde Ak Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerimizle bu satışın engellenmesi hususunda gerekli mücadelenin verileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadelerini kullandı.