Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Culha, “Bireysel Hizmetleri Kaldırıp, Toplumsal Hizmetleri Getirdik”

Arsuz’un ikinci kent meydanı

Arsuz’un ikinci kent meydanı olan “Nardüzü Kent Meydanı” halkın hizmetine açıldı.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çok sayıda İş İnsanının katıldığı açılış törenine mahalle halkı yoğun ilgi gösterdi.
Arsuz belediyesinin üretmiş olduğu projelerden birisini daha halkın hizmetine sunmuş olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Nazım Culha, “Nardüzü kent meydanımız ilçemizde açtığımız ikinci kent meydanı. Nardüzü mahallemize yeni bir yaşam alanı. Gerek sanatsal, gerek kültürel, gerek siyasi, gerek bu mahallenin ihtiyaçlarına dair her türlü etkinliğe ev sahipliği yapacak nitelikte bir alandır. Biz bu alanı yaparken, buranın yeşil dokusuna riayet ederek, sıkıntıya sokmadan, ağaçlarımızı muhafaza ederek hareket ettik. Daha önce bitirilebilirdik. Ancak gibi burası harabe niteliğinde alandı. Özellikle ciddi bir görüntü kirliliği vardı. Şu anda ilçeye ve Nardüzü mahallemize yakışır bir yaşam alanı oldu. Biz bunu yaparken eski de olsa o binalarda belediyenin kiracıları vardı. Arkadaşlarımızı mağdur etmemek için karşıda gördüğünüz yeni iş yerlerini inşa ederek oraya taşıdık ve ondan sonra bu projenin geri kalan kısmını tamamladık. Kent meydanları modern kentlerin vazgeçilmezleridir. Görev süremize sığan ikinci kent meydanımız oldu. İnşallah yeni gelen arkadaşlarımız üçü, dördü yaparlar ve yapacaklarına inanıyorum.
“Sınırları Biz Belirlemedik”
31 Martta bizim görev süremiz bitiyor. Belediye başkanı olupta tekrar aday olmadığını öğrendikten sonra herkes işi ağırdan aldı. Benim bunun aksine kalan görev sürem daha yoğun geçiyor ve halen 15 saat, 18 saat çalışıyorum. Çünkü bir gram hizmet ettiysek bu şehre ne mutlu bize mantığıyla hareket ediyoruz. Tabi biz Kurucu Belediye Başkanıyız. Olmayan bir belediye, olmayan bir ilçe. 8 tane belde belediyesi ve 26 tane köy bunların hepsini bir araya getirerek bir belediye meydana getirmeye çalıştık. Bu işler meşakkatlidir. Çok vaktimizi aldı. Sınırları biz belirlemedik. Bu sınırları bu çizimden nemalanmak isteyen siyasi zihniyetler çizdi ve nemalandılar. O çizimden sonra biz İskenderun belediyesini kaybettik. Yani bu bir suç ise, yanlış ise bu Nazım Culha’nın suçu değildir. Bu suç, o sınırları çizen iradenindir.
Bu beş yıllık süre içerisinde bütün bu sorunlarımızın yanı sıra biri referandum, biri cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere toplam 6 seçim ve bir darbe girişimi yaşadık. Darbe girişimi meselesini alıp ayrı bir gündem maddesi olarak anlatmak gerekir. Çünkü bu süreç devletin bütün hizmetlerini, faaliyetlerini bir yıl resmen kilitledi. Yani gerek belediyeler gerek buna benzer kurumlar bu sıkıntıları bire bir yaşadı. Biz 3 ayda, 6 ayda bir seçimle iştigal ettik. Bu seçimler bizi ciddi anlamda yordu ve meşgul etti. Öbür tarafta kuruculuğu koyduğunuz zaman beş yılık sürede bize hizmet anlamında kalan süre 1 yıl ya da 1 buçuk yıldır. Bizler Bu dar süre içerisinde, bu kısıtlı imkânlarla ancak bu kadar yapabildik demiyorum. Bu kadar çok yapabildik.

“Bu İşler Tek Başıma Yaptığım İşler Değildir”
Bizler bireysel hizmetleri kaldırıp toplumsal hizmetleri getirdik. Bu önemli bir olgudur. Bu kenti ranta açmadık, bu kenti halkın hizmetine açtık. İlçenin ihtiyaçları temelinde, sıkıntıları yetkimizdedir, değildir demeden sürekli dikkate aldık. Ve yetkimiz dışındaki konularla ciddi çalışmalar yaptık. Direk bakanlık düzeyinde yapılan çalışmalarla birçok sorunu çözdük.
Göreve geldiğimiz günden beri özellikle altyapı konusunda ciddi bir performans sergiledik. Bu konunun HATSU’nun bir projesi olmasına rağmen bize ne demedik, sürekli çaba içerisinde olduk. Bu yollar, bu altyapı yapılacak diye asfaltlanmadı. Eğer biz bu yolları asfaltlasaydık, bugün asfalt için ödenen bedellerin hepsi çöpe atılmış olacaktı, heba olacaktı. Daha evvel altyapı yapılmış olsaydı, şimdi Nardüzü’nde yapılamamış yol kalmayacaktı. Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için ben ve çalışma arkadaşlarım gece gündüz çalıştık. Bu işler tek başıma yaptığım işler değildir. Burada özellikle yardımcılarıma, müdürlerime, teknik arkadaşlarıma ve her kademede çalışan personelime teşekkür ediyorum. Hep birlikte bu güzellikleri yarattık. En büyük teşekkürü siz saygıdeğer halkımıza etmek istiyorum. Siz sürekli yanımızdaydınız. Gönüller arasında bir bağ vardı, hala devam ediyor. Ben bu süreyi onurla gururla taşıyacağım. Çünkü bu süreyi dolu dolu yaşadım. Bizler bu süreyi sadece yol, altyapı, park bağlamında değerlendirmedik. Bu kentin örf ve adetlerine uygun, kendi kültürüne uygun, herkesin ibadetini yapabilmesi, kendi geleneklerine uygun yaşaması adına gayret sarf ettik. Ben ramazanda karahüseyinlide, kışlada, karaağaçta beraberdim, ramazanda leyle’ lerde Nardüzündeydim, Gözcülerdeydim, Hüyük’teydim, Madenlideydim, Çetinlikteydim. Paskalyada kilisedeydim. Bu sınırlarda yaşayan her bireyin rahatlığı için ve kendi belediyesi ve başkanını görmesi için azami çaba gösterdim. Biz anlımız açık ve başımız dik geldik bu göreve ve bu süre içerisinde aslanlar gibi çalıştık. Hep birlikte olduk ve şu anda geldiğimiz gibi başımız dik, aslanlar gibi gidiyoruz.
“Daha Açılışını Yapacağım Çok Sayıda Yer Var”
Ben siyasette deneyimliyim. Bizler beş yıllığına seçildik ve süremizi tamamladık. Ama daha açılışını yapacağım çok sayıda yer var. Bizlerde görev süremiz bitmeden açılışını gerçekleştireceğimiz tesisleri tamamlayıp siz değerli halkımızın hizmetine sunacağız. Bu adaylık sürecinde genel başkanımız tekrar adaylaştırılma yönünde uygun bulmadılar. Başka bir arkadaşımızı uygun buldular. O arkadaşımızı da tebrik ediyoruz. İnşallah bizim yaptığımız hizmetin üstüne de hizmet yaparlar. Çünkü bu kent hizmete aç bir kent, bu kent yeni kurulmuş bir kent. Bu kent belirli bir çıtaya gelmiştir. Bu kent hizmet anlamında, sosyal ve kültürel bağlamda, belediye halk ilişkileri bağlamında belirli bir çıtaya gelmiştir. Bu saatten sonra bu çıtanın altına inilmez. Ben Arsuz’da doğdum, Arsuz’da büyüdüm ve Arsuz’da öleceğim ama kesin olarak bu topraklarda gömüleceğim. Ben kişi olarak, birey olarak bu kentin hizmetinde, sizin hizmetinizde kalmaya devam edeceğim, hiç kimsenin kuşkusu, farklı bir düşüncesi olmasın. Biz hep beraber partimizin arkasındayız. Bu kentimizin hizmeti için var olmaya devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.
Nardüzü’nde gördüğü manzaradan, kararları kadınların verdiğini ve siyasette önemli rol aldığını belirten CHP Hatay il başkanı Halil İbrahim Özgün, “ Burada gördüğüm manzarada kadınlar ağırlıkta. Bu yüzden memnun ve mutluyum. Biz bir saat önce belediye başkanımızı makamında, merkez belediye binasında ziyaret ederek Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Örgütü olarak kendisine bir plaket sunarak, kendisine şükranlarımızı bildirdik. Nazım başkanımız, Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarının yaşadığı mukadderata maruz kaldı. Nedir bu? Merkezi hükümet tarafından öteki evlat görülme sıkıntısı. Buna rağmen Başkanımız birçok hizmete imza attı. Ben gerçekten bu özverili hizmetler için, bu fedakârca yapılan çalışmalar için Cumhuriyet Halk Partisi adına belediye başkanımıza teşekkür ediyorum,” dedi.
Nardüzü kent meydanının temelini yaklaşık bir yıl önce attıklarını belirten CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, “ Bir yıl gibi bir zamanda, buradaki eski binalar yıkılıp yeni binalar yapılarak yapımı tamamlandı. Ben bu eserin bu hale getirilmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Nazım Culha olmak üzere tüm teknik kadrosuna Arsuz adına teşekkür ediyorum. Bu eser başta Nardüzü mahallemiz olmak üzere tüm Arsuz’umuza hayırlı olsun,” ifadelerini kullandı.