Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erasmus+ KA347 Gençlerle Diyalog Projesi Sanatsal Etkinlikler Kazandırıyor

İskenderun İlçe Milli Eğitim

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Erasmus+ KA347 Gençlerle Diyalog projesi kapsamında başvurusu yapılan, “Haydi Suriye’yi Konuşalım” projesi kapsamında İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde açılan, “Ben Suriyeliyim, Ben de İnsanım” temalı sergi büyük beğeni topladı. Serginin açılışına İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu ve İskenderun Müftüsü Osman Şekerci’nin yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi, idareci, öğretmen ve öğrenci katıldı.

Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Suçıkağı Paşa Karaca İlkokulu Müdür Yardımcısı Hanefi Zobar; “Projemiz, 2018- 2020 yılları arasında, Türkiye, Litvanya ve Romanya’dan katılım gösterecek yaklaşık 100 gençle yürütülecek. Proje kapsamında gençlerle birlikte ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı mücadele üzerine çalışmalar yapılıp, mülteci sorunları da ele alınacak. Bugün burada, Hatay genelinde düzenlemiş olduğumuz, “Ben Suriyeliyim, Ben de İnsanım” temalı yarışmamızın sergisini düzenliyoruz.

Yarışma kapsamında Hatay genelinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin kendi ülkelerinde yaşadıkları dramı ve ülkemizde yaşadıkları mutluluğu kendi resimlerinden gözlemlemek istedik. Dış dünyadaki savaş, öğrencilerimizin iç dünyalarını nasıl etkilemiş onları görmeyi amaçladık. Resimlerde genellikle Türk halkının hoşgörüsü ve yardımseverliği  resmedilmiş. Hatay geneli 150’yi aşkın öğrenci yarışmamıza katıldı. Dereceye giren ve bugün burada resmi sergilenmeye layık görülen tüm öğrencileri ödüllendirdik. Bu serginin aynısını, Romanya ve Litvanya’da açıp, Avrupa düzeyinde bir kamuoyu yaratmayı düşünüyoruz. Böyle güzel bir konu da projemizi destekledikleri için Türkiye Ulusal Ajansı’na teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışma da resim dalında birincilik ödülünü Antakya Ayşe Fıtnat Ortaokulu öğrencisi Ahmet Tağan, ikincilik ödülünü Reyhanlı Ebu Ubeyde Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sima Fayda ve üçüncülük ödülünü ise İskenderun Kurtuluş Geçici Eğitim Merkezinden Abdullah İdris kazandı.