Erzin OSB temeli atıldı

Hatay Valisi Erdal Ata, yıllardır özlemle hayata geçmesi beklenen Erzin OSB’nin iç yolları inşaatı için gerçekleştirilen temel atma törenine katıldı.

Erzin OSB’de gerçekleştirilen törene Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin TSO Başkanı Muhteşem Vural, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı ve çok sayıda sanayici işinsanı katıldı.

Temel atma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Açılışta bir konuşma yapan Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek “Erzin ilçemiz uzun yıllardır bu OSB’nin hayata geçmesini bekliyordu. Sayın Valimiz bu iş için elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bugün temelini attığımız OSB, ilçemizin iş imkanlarını çok yukarılara çekecek. Erzin ilçemize ve sanayicilerimize düşen artık burayı işlemek. Bizlere bu konuda desteğini esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize ve Sayın Kaymakamımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Ahmet Demirci “ Erzin konumu itibariyle çok şanslı bir ilçemiz. Demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından kavşak noktasında. Narenciye üretiminin merkezi aynı zamanda. Bu OSB’nin kurulabilmesi için Sayın valimiz Erdal Ata’nın rehberliğinde çok kısa sürede çok önemli bir mesafe kat ettik. Erzin OSB’nin arazisi konusunda Adana ilimiz ile yaşanan sınır probleminin çözümünde de Sayın Valimiz büyük gayretler ortaya koydu. Bu açıdan Erzin İlçemiz adına kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu OSB’nin faaliyete geçmesi ile birlikte Erzin ilçemiz istihdam konusunda da önemli bir yere gelecek. Bu anlamda da kendilerine şükranlarımı sunuyor bu konuda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Ata ise yaptığı konuşmasında “ Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün ülke genelinde İŞ-KUR’a kayıtlı milyonlarca insan var. Bize bir şekilde ulaşarak iş isteyen birçok vatandaşımız var. Bu sorunu çözmek her şeyden önce devletin en önemli görevlerinin başında geliyor. Dolayısıyla bende Hatay’da göreve başladıktan sonra Erzin’ le ilgili konular bize intikal ettirildiğinde burayla ilgili sorunların çözümü için elimizden gelen çabayı gösterdik. Burasının daha önce 75. Yıl OSB olarak kurulma çalışmaları başlatılmış ve ilk adımı 2008 yılında atılmıştır. 2009 yılında da tüzel kişilik kazanmıştır. 1.750.000 m2 alan belirlenmiş, 2016 yılı sonuna kadar 1.750.000 m2 alandan 500.000 m2’si İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekler ile kamulaştırılmıştır. Bu tempoyla devam etseydi en az 15 yıl daha kamulaştırma için bekleyecekti. Daha önce Kocaeli’nde görev yaptığım süre içerisinde birçok organize sanayi bölgesi kurduk ve devletten bir kuruş bile destek almadan tamamını sanayicilerimizin katkılarıyla yaptık. Oradaki tecrübelere dayanarak imar planını ve altyapı projelerini hazırlattık. Sanayicilerimize ön tahsisini yaptık, onlardan belirli bir bedel alarak 8 yıllık dönemde 500.000 m2’lik yer kamulaştırılmışken biz bir yılda kalan 1.250.000 m2’lik yerin kamulaştırmasını yaptık ve tapusunu aldık. Aslında şuanda çok daha ileride olmamız gerekirdi ama maalesef Adana ilimizi ile yaşadığımız bir sınır sorunu dolayısıyla 1,5 yıllık bir gecikme yaşadık. Gönül arzu ederdi ki bu tarihte biz burada temel atma töreninde değil onun yerine bazı fabrikaların açılışını yapalım isterdik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu gecikme telafi edilir.

“Ne yazık ki Adana ilimizle yaşanan sınır problemi dolayısıyla 1.750.000 m2’lik alan, 1.450.000 m2’ye düştü” diye sözlerini sürdüren Vali Ata, “Fakat genişleme alanı ile birlikte toplamda onaylanan 3.750.000 m2’lik alanı yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizle buluşturma imkanını da hem ilçemize hem de ilimize kazandırmış olacağız. Ben inanıyorum ki burası bittiğinde en az 15.000 kişiye istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunacak. Ben bu süreçte YİKOB’ta çalışan Vali Yardımcımız Nursal Çakıroğlu’na ve YİKOB’taki diğer çalışma arkadaşlarımıza, Erzin Kaymakamına, Erzin Belediyesine, Erzin Ticaret ve Sanayi Odasına, sanayicilerimize kısacası geçmişten günümüze kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi

Konuşmaların ardından Vali Ata ve beraberindekiler dualar eşliğinde açılış kurdelesini kesti ve Sayın Ata’nın komutuyla Erzin OSB içerisinde hizmet verecek yolların temeline ilk beton döküldü.