Sonbaharda bedeninize iyi gelecek 7 besin

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Yazın sona ermesiyle yeni bir mevsimi karşılayan bedenimiz dolayısıyla da sağlığımız bu geçiş sürecinde zorlanabiliyor. Bu süreçte sadece bedeni değil ruhu da besleyen 7 besini Acıbadem Adana Hastanesi Diyetisyen Çisem Gündüz paylaştı.

  1. Kansere Karşı Kalkan Balkabağı

A vitamininden zengin olan balkabağı doğal bir lif kaynağı olduğundan uzun süre tokluk hissi verir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan balkabağı bağışıklık sistemimizi korurken kansere karşı kalkan görevi üstlenir. İçerisinde bulunan demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri kemik sağlığını, beta karotenleri ise göz sağlığı açısından önemlidir.

  1. Su içeriği yüksek Ispanak

 Ispanak; vitamin K, folik asit, demir ve kalsiyum zengini bir sebzedir. İçeriğindeki vitamin C sonbahar aylarında bağışıklığımızı güçlendirmeye yardımcı olurken, içerdiği liflerle bağırsak dostu bir sebze olarak öne çıkar. Ispanak sadece kabızlıktan korumaz, su içeriği yüksektir . Ispanağın düşük kalorili bir sebze olduğunu belirten Diyetisyen Gündüz, yazın alınan fazla kiloların verilmesinde, tam da mevsiminde, sağlıklı beslenme programlarına eklenmesinin kilo kontrolü açısından oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

  1. Antioksidan Deposu Nar

 Sonbaharın antioksidan deposu meyvesi nar, kanser, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Günlük yarım porsiyon nar tüketilebilir ancak diyabet hastaları kan şekeri dengesini koruyabilmek için narın yanında küçük bir kase yoğurt tüketmelidir.

  1. Bağışıklık Güçlendiren Turunçgiller

 C vitamininden zengin turunçgiller, sonbahar aylarında bağışıklık sisteminizin güçlenmesine en çok yardımı olan besin grubu. C vitamini yararlı diyip, çok fazla miktarda tüketilmemesi gerekir. 1 porsiyon meyve değişimi olarak = 2 mandalina = 1 portakal = ½ greyfurt tüketilebilir. Ayrıca çok sık yapılan hatalardan birinin meyvenin kendisini değil suyunu tüketmek olduğunu söyleyen Diyetisyen Gündüz “Böyle durumlarda vücuda fazla miktarda şeker almış oluruz ve bu bizim kan şekerimizi yükseltebilir. Aynı zamanda posalı kısmı meyve suyu içerisinde olmayacağından yararlı lifleri vücudumuza alamamış oluruz.” diyor.

  1. A,C ve E vitamini zengini Brokoli

 A, C ve E vitamininden zengin olan brokolinin antioksidan kapasitesi yüksektir. Potastum ve kalsiyum minerallerinden zengin olan brokoli sonbahar aylarında; salatalarda çiğ olarak veya haşlama, buğulama yöntemleriyle tüketilebilir. Çorba olarak tüketmeyi sevenler ise kremasız tariflerden faydalanabilir.

  1. Omega-3 Kaynağı Ceviz

 Omega-3 içeriği oldukça yüksek olan ceviz, kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı olur. LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyesini düşürürken; HDL yani iyi kolesterol seviyesini arttırır. Düzenli ceviz tüketiminin alzheimer hastalığını önlediğine dair çalışmalar bulunmaktadır. E vitamini içeriği de yüksek olan cevizden 3 adet tüketmek yeterli, fazlası kalori olacaktır.

  1. Bağırsak Dostu Kefir

Sindirim sistemimiz ikinci beynimiz olarak da adlandırılabilir. Kefir bağırsak dostu, doğal bir probiyotik kaynağıdır. Kabızlık tedavisinde bağırsak hareketlerini arttırarak yardımcı olurken bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp-damar sağlığını korur. Kalsiyum içeriği yüksektir, kemikleri güçlendirerek osteoporozdan korur. Düzenli tüketildiğinde kolon kanserini önlediğine dair çalışmalar bulunmaktadır.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>