Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’a Modern Mimari Kentsel Dönümle geliyor

TOKİ tarafından 11 Kasım

TOKİ tarafından 11 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Proje Yarışması” nda Payas Çağlalık TOKİ Projesi Akdeniz Bölgesi 1. olarak seçildi.

Payas Çağlalık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan toplam 56 hektarlık alana sahip Çağlalık TOKİ Projesi 2 etapdan oluşuyor.

Konuya ilişkin Payas Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

1. Etapta 937 Konut, 1 Mescit ve 74 Adet Dükkan ve 2. Etapta  955 Konut, 1 Mescit, 1 Camii ve 112 Adet Dükkan olmak üzere toplam 1892 konut, 186 adet dükkan, 2 Mescit ve 1 Camii hayata geçirilecektir.

Proje Alanında konut ihtiyacının yanı sıra, parkları, peyzaj alanları, sosyal donatı alanları ve mahalleleriyle bölgede yüksek nitelikli, örnek bir kentsel çevre oluşturma kurgusu ile tasarlanmıştır.

Projede şehri bölgelere ayıran formel planlama yaklaşımı yerine tıpkı büyük bir kentteki gibi ticari, sosyal ve konut yapılarının birlikte yer aldığı karma bölgeler, bağlantılar oluşturulmuş olup, böylelikle Kentsel yaşantının canlı ilişkileri için olan olanak sağlanmıştır.

Proje alanı bir bölgede yoğunlaşmakla birlikte, yaya yürüyüş yolları ve onu çevreleyen karma kullanımlı yapılar ile merkezin tüm alana nüfus edilmesini sağlanmıştır. Her ana yapı adasında yaya yürüyüş yollarıyla merkeze bağlanan alt merkezler ve meydanlar oluşturulmuştur.

Proje alanındaki yapı blokları dik açılı bir anlayış yerine, geleneksel kentlerin perspektif zenginliğin esinlenerek iki farklı açıyla yer almaktadır. Yapı blokları 3 ve 6 katlı olarak projelendirilmiştir. Konutların hemen hemen tümü, karşılıklı iki cepheli doğal havalandırma sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Zemin katlardaki dairelerin tümünde kendine ait bahçeye, üst katlardaki daireler de ise büyük ve çok sayıda balkona yer verilmiştir. Projede, insan-yaya ölçeği hassasiyetle gözetilerek; yerleşke, boşluk ve ıssızlık hissi yaratmayacak şekilde planlanmış, 560 bin metrekarelik kentsel ölçeğe sahip planlama alanında, yaya-taşıt ilişkisi, bisiklet yolları ile tüm alana ulaşım imkanı sağlayan planlama titizlikle yapılmıştır.

Amanos dağlarının eteklerinde bulunan proje arazisinde; tarım alanları korunurken, dağ tarafının yolla bütünüyle bölünmemesine ve yerleşke ile ormanla ilişkisinin korunmasına özen gösterilmiştir. Gerekli ağaçlandırma planlaması yapılarak, yerleşkeyle dağ arasında bir ekolojik koridor oluşturulmuş, yaşayan gerçek bir kentsel çevrenin vazgeçilmez öğesi olan peyzaj, projenin asli unsuru olarak ele alınmıştır. Arazinin topografik olanakları da kullanılarak yapılan setler ve Akdeniz mimarisinin vazgeçilmez öğeleri olan pergola, taraçalar vasıtasıyla bitkilerin yapılarla bütünleşmesi ve projenin ayrılmaz parçası haline gelmesi hedeflenmiştir.

Geleceğin PAYAS’ını İnşa Ediyoruz…

Mimarisi, kat yüksekliği, daire planlaması ve uygulama kalitesiyle geleneksel mahalle kültürünün gelişimine katkı sağlayacak bir tasarım kurgusu içinde ele alınmıştır.

Projenin standart bir konut uygulamasından daha fazlasına sahip, mahalle teması içinde gece-gündüz yaşayan bir şehir tasarlanmış olup; örnek ve ödüllü bir sosyal konut uygulamasıdır. Standart bir konut projesinden çok daha fazlasına sahip olup, Yaşanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanı şeklindedir. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın “Yatay Mimari” talimatı yerine getirilerek, 4 ve 7 katlı binalardan oluşan bir yaşam alanı inşa edilmektedir.

Farklı gelir gruplarını aynı semtte buluşturan ve dayanışma ortamını destekleyen, “Mahalle”  kültürünün ekonomik ve sosyal boyutta pek çok artı değeri barındıracak olan Çağlalık TOKİ Projemiz, Semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu, ‘Mahalle’ olarak tanımladığımız sosyal yaşam alanlarının, toplumlara kattığı değeri yüzyıllardır tecrübe edilerek, tasarladığımız ‘İnsan odaklı’ yapılaşmada, sadece ülkemizde değil, dünyanın her coğrafyasında bu niteliği barındıran yerleşimlere örnek teşkil edecektir.

Çağlalık’da önümüzdeki yıl satışa sunulacak bu projemizde, mahalle kültürünü yaşatacak ve geliştirecek bir tasarım yaklaşımını benimsedik. İçinden cadde geçen, etrafında az katlı binaların altında yer alan dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konseptini uyguladık. Bunu yaparken, çocuklardan yaşlılara, engellilerden tüm yaş gruplarının sosyal ihtiyaçlarını da gözeten bir planlama yaptık.

‘Prestij Aksı (Ticaret Aksı)’ ismi verilen bu planlamada, ana caddenin iki yanında bulunan dükkânların boyutları geleneksel mahallelerdeki gibi küçük ölçeklerde tasarlanmıştır. Terzi, fırın, bakkal, çay ocağı ve kafe gibi işletmelerin yer alacağı ana cadde aynı zamanda bölgenin en hareketli noktası; sosyal yaşam merkezi olacaktır. Yürüyüş yolları, spor alanları, çocuk oyun alanları, engelliler için özel düzenlemeleri ve büyük meydanlarıyla mahallenin tüm sokak ve yerleşim düzeni, sosyalleşmeyi sağlayacak bir alanda düzenlendi. Ayrıca bölgede, sakinlerinin ihtiyaçlarına dönük üç adet cami, üç adet okul, kreş ve sağlık ocağı vb. gibi sosyal donatılar da bulunmaktadır.

Konutların içlerinde bulunan mutfak ve banyo dolapları, pencereler, kapılar, tezgahlar, seramik ve ısınma  tesisatlarında kullanılan malzeme ise üst kalite ürünlerden oluşuyor. Tünel-Kalıp Sistemi ile inşa edilen bu binalar deprem riski açısından yüksek güvenlik sağlamaktadır.

Çağlalık TOKİ Projemiz ile başlayan ve Kentsel Dönüşüm Projelerimiz ile devam edecek Toplu Konut Projelerimiz, Geleceğin Payas’ ını inşa edecek, Tüm Türkiye’ ye örnek olacaktır.

Bu alanda yapmış olduğumuz çalışmalardan dolayı Metropol VIP dersgisinin iki yılda bir düzenmiş olduğu Hataya Değer Katanlar Anket çalışmasında üst üste üçüncü kez kentsel Dönüşüm”dalında yılın en başarılı belediye başkanı ödülüne Payas Belediye Başkanımız Bekir ALTAN layık görüldü.