Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

En güzel yemeği yapmak için yarıştılar

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve TAŞPAKON işbirliği ile Hatay’ın Anavatana katılışı kapsamında düzenlenen 3.Gastronomi Yemek Yarışması ola “Hatay’da Eşler Yarışıyor” yoğun katılımla gerçekleşti.

Gerçekleştirilen etkinliğe Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, HBB Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mehmet Bozkurt, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, Aşçılar ve Pastacılar Dernek Başkanları ve birçok Hataylı katılım gösterdi.

Tüm malzemelerin Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı yarışmada eşler hünerlerini aşur ve bamya yaparak sergiledi.

HBB Gastronomi Proje Uzmanı Celil Erkan’ında bulunduğu yarışma, seyircilerin ve katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Tek tek stantları gezen Başkan Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş yarışmacılara başarılarak dileyerek yemeklerin tatlarına baktı.

Gürcistan’dan gelen gençlerin renkli dans gösterileri ve İzmir’den gelen Gazi Celal Dolaşır’ın zeybek dansını izleyen vatandaşlar alkışlar tutarak halay çekti.

Hatay’ın hünerli elleri yemeklerini hazırlarken Antakya’nın yakma resim yerel sanatçılarından Zeynep-Naim Gülbol çifti de resim sergilerini vatandaşların beğenisine sundu.

“DÜNYADAKİ 26 GASTRONOMİ ŞEHİRLERİNDEN BİR TANESİ DE HATAY”

Başkan Savaş,” Bugün Hatay’ın Anavatan’a katılışının hem 79’uncu yılı. Bu kapsamda her yıl etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Dünyadaki 26 gastronomi şehirlerinden bir tanesi de Hatay oldu. Hatay’ımızın kurtuluşu festivalleri kapsamında ailelerin yarışmalarını istedik. Hatay’a özgü aşur ve bamya yemekleri yapıldı. Bu iki yemeği de yaptırıp jürimize tattırıyoruz. TAŞPAKON ile bu organizasyonu yapıyoruz. TAŞPAKON Türkiye çapında organize olabilen konfedarasyon. Biz sadece sadece bu organizasyonu yapmıyoruz. Biraz önce 35 kişilik Gürcistan Halk Oyunları ekibi bizim festivalimize renk katmak için gelmişlerdi. Buradan sonra 400’e yakın çocuğumuzun sünnet töreni var. Ayrıca her yıl düzenlediğimiz Erhan Aksay Turnuvası’nın finalleri oldu. Bu akşam da Esentepe Halı Sahası’nda Antakya ve İskenderun bölge şampiyonasından Hatay şampiyonası çıkaracak maç olacak. Biz Ayrıca Hatayspor’a emek etmiş sporcularımızla gösteri maçı yapacağız. Yarın da Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası var. Bu şampiyona Eylül ayında yapacağımızın milli takımını oluşturacağız. Buradaki kategorilerde ilk 6’ya giren sporcularımız dünya kupasında Türkiye’yi temsil edecek. Bu programların dışında Hatay Valiliği ile birlikte organize ettiğimiz resmi törenlerimiz var. Bu üç gün Hatay’ın kurtuluşunu ve festivalleri doya doya yaşamak istiyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen tüm misafirlerimize ve dostlarımıza çok teşekkür ederim. 1938’de itibaren Hatay önce bağımsız daha sonra da Hatay olarak Türkiye’nin bir serhat şehri olmuş. Atalarımızın sayesinde özgürlüğümüze kavuşmuşuz. Bunun sonucu olarak da yıllardır Türk Bayrağı Hatay semalarında dalgalanmakta. Bundan da hepimiz gurur duyuyoruz”  ifadelerini kullandı.

Yemek yarışmasının sonlanmasının ardından yarışmacılara katılım belgeleri ve hediyeleri takdim edildi. Toplamda 10 eşin katılım gösterdiği yarışmada ödül alan yarışmacılar;

1.  Meral Cımbız ve Seymen Cımbız’a altın madalya ve 300 tl alışveriş çeki
2. Mehmet Ay ve eşine gümüş madalya ve 200 tl alışveriş çeki
3. Hakan Okyay ve Esra Helvacı’ya ise bronz madalya ve 100 tl alışveriş çeki hediye edildi.