Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Belen’de Mahalle Muhtarlarına, İmar Barışı anlatıldı

Belen Belediye Başkanı Adnan

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, mahalle muhtarlarımızla bir araya gelerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen çalışmaların ardından 6 Haziran’da yürürlüğe giren imar barışı konusunda bilgilendirmede bulundu.

Şehitler Abidesi Sosyal Tesiste gerçekleşen kahvaltılı programının ardından bilgilendirmede bulunan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu yaptığı konuşmada, hükümetimiz tarafından yıllardır bekleyen ve büyük bir memnuniyetle karşılanan İmar Barışı 13 milyona yakın konutu ilgilendirmektedir.

Ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapı stoku ile ilgili kayıt, proje veya başka bir belge bulunmadığından bu yapıların uğrayabileceği afet riskleri ile ilgili sağlıklı analiz yapılamamaktadır. Ruhsata aykırılıkların giderilemediği için de gittikçe büyüyen sorunlarla karşılaşmaktayız. Ruhsat ve eklerine aykırı yapılar nedeniyle birçok mahallemizde su, kanalizasyon gibi birçok altyapı hizmetinin götürülmesinde zorluklar yaşanmaktadır. Benzer sorunlardan dolayı birçok vatandaşın devletle kavgalı ve mahkemelik olduğu bilinmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılar kayıt altına alınacak”

Başkan Vurucu konuşmasının devamında; Ruhsatsız veya imarsız yapıların artık kayıt altına alınacağını dile getirerek, mülkiyet sorunu nedeniyle arsa gözüken yapıların, doğal gaz, su ve elektrik bağlama konularında yaşanan sıkıntıların, bu yasayla sona ereceğini ve vatandaş devlet barışının yanı sıra belirsizliklerin de ortadan kalkacağını ifade ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan kanunun aslında bir af olmadığını, yıllardır beri çözülemeyerek, ülkemiz adına vatandaşlarımızla devletimizin arasındaki bir kamburun barış ortamında çözüme kavuşturulmasıdır diyerek ifade etti. Başkan Vurucu son olarak da İmar Barışı kanunun, Belen’imize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

2018 yılından önceki yapıları kapsayan İmar Barışı yasası bilgilendirme toplantısına Belen Mal Müdürü Mehmet Uğur BEKAR, Belen Belediyesi İmar ve Şehircilik Yetkilileri de katıldı.