AMİK OVASINDA SU TAŞKINLARI, EVLER BOŞALTILIYOR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay’da Amik Ovası’nda, yaklaşık iki haftadır aralıklarla süren sağanakların ardından oluşan taşkınlar nedeniyle bazı tarım arazileri sular altında kalması dron ile görüntülendi.

Kentte yaklaşık iki haftadır aralıklarla devam sağanağın ardından, Antakya ve Kırıkhan ilçesinde Amik Ovası’ndan geçen sulama kanalının bazı bölümlerinde taşkınlar meydana geldi.

Bazı tarım arazilerinin sular altında kaldığı Aşağıoba Mahallesi’nde bir ev sular altında kalırken çok sayıda evin bahçesi ile ahırlarını su bastı.

DSİ Yetkililerinden alınan bilgiye göre, Amik Ovasına Karasu Kanalı, Afrin Çayı, Küçük Asi kanalından su geldiğini baraj kapaklarının açılmadığı öğrenildi.

Ayrıca DSİ tarafından 10 adet iş makinasının ovada taşkınların büyümemesi için ve zararın hafifletilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Mahalle sakinlerinden Yusuf Karakaya, geçen aynı sıkıntıları yaşadığını bu yıl ise evinin su basmasından korktuğunu söyledi.

Karakaya “Karşı komşumuzun evi sular altında kaldı ve evini boşalttı. Bizlerde taşınacağız ama kimseye sığıntı olmak istemiyoruz devlet yetkililerimizin su baskınlarına karşı biran önce önlem almasını istiyoruz.” dedi.

Geçen yıl su engellemek için çekilen setin köyün daha altına yapılması gerektiğini iddia eden Karakaya, Mahallenin altından geçen kanalın tamamen setle kapatabilmesi gerektiğini evinin su basmasından korktuğu için gece uyuyamadığını belirtti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>