AMANOSLARDA FISTIK ÇAMI ORMANI KURULACAK

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Amanoslarda fıstık çamı ormanı kurulacak

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Amanos Dağı kırsalında bulunan Albeyli Mahallesinde fıstık çamı ormanı kurulacak.

Gelir Getirici tür kapsamında hazırlanan proje ile bölgede bulunan yabani zeytinler aşılanmasıyla birlikte 230 hektarlık alanda fıstık çamı ekimi yapılacak.

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ile birlikte bölgede incelemede bulunan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altıntaş, “Bölgede ağaçlandırma çalışması yapacağız, bölgede bulunan zeytin delicilerini aşılayacağız ve fıstık çamı dikeceğiz. Dikilen ağaçlar verimli hale gelmesiyle birlikte orman köylümüze gelir getirici tür ağaçlandırması kapsamında tüm gelirini köylümüze bırakacağız.” dedi.

230 Hektarlık alanda çalışmaların olacağı bilgisini veren Altıntaş, Proje ile belirlenen alanda 70 Bin adet fıstık çamı dikileceği, diğer zeytin deliceleri de ne kadarsa tamamının aşılayarak kura usulü ile köylünün kullanımına bırakacaklarını belirtti.

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise yaptığı açıklamada bölge yapılacak çalışmanın Amanoslar için önemli bir proje olduğunu söyledi.

Yayman “Yabani zeytin ağaçlarının islah edilmesi ve fıstık çamı ormanı yapılması konusunda bir çabamız var. Köylülerimizin gerçekten hakkettikleri değeri görmesi bakımından bölgedeki dağ köylerimizin Orköy veya zeytincilik üzerinden desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.Burada bir adım daha ileriye giderek zeytinciliğin dışında fıstık çamının geliştirilmesi konusunda büyük bir adım atmış oluruz.” dedi.

Bölgede dikilecek 70 Bin fıstık çamı ile burada güzel bir orman oluşacağına değinen Yayman, Yapılan çalışmaların yüz yıl sonra, bin yıl sonra kalacağını belirtti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>