KIBRIS ZAFERİ 45 YAŞINDA

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Tam 45 yıl önce yavru vatan Kıbrıs’a çıkan kahraman Türk Ordusu, Rumlar tarafından Türklere yapılan işkencelere, katliamlara, insanlık dışı uygulamalara ‘dur’ dedi.
20 Temmuz 1974 tarihinde kahraman Türk Askeri, bir kez daha tarih yazmak için Kıbrıs!a ayak bastı. Zamanın Başbakanı Bülent Ecevit ‘’Biz sadece Türklere değil, Rumlara da Barış getireceğiz’’ diyerek, Türk halkının daima barıştan yana olduğunu belirtmişti.
Kıbrıslı Türkler büyük acılar yaşıyordu. Rumlar kurduğu çetelerle Kıbrıs Türklerini acımasızca öldürüyor ve işkenceler yapıyordu. Türkiye’nin uluslararası (NATO gibi) kuruluşlar nezdindeki girişimleri de boşa çıktı. Zamanın dışişleri Bakanı Turan Güneş Avrupa’daki temaslarının ardından yapılacak tek şey kalmıştı. Güneş, o ünlü şifreyi telefonda söyledi:’’Ayşe tatile çıkabilir’’.Yani, Ordu Kıbrıs’a çıkabilir demekti. Temmuz 1974’de Türk Ordusu sabaha karşı Girne sahillerine havadan ve karadan adeta yağdı.
Pek çok şehit verdik ama Kıbrıs Türkleri de kurtarıldı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar haklı olduğu konular da bile dost gibi görünen, müttefik olan bir çok ülke aleyhimize çalıştı ve kararlar aldı.
Kıbrıs Türklerine yapılan mezalimi görmelerine rağmen müdahale etmemizin istenmemesi gibi.
Hakkımız olmasına rağmen KKTC civarında petrol arama konusunda geri adım atmamızın istenmesi gibi.
Ülke savunması için gereken S-400’lerin alınmasının engellenmeye çalışılması gibi.
Ama hiçbirinde bu büyük ülke geri adım atmadı, atmayacak.
1974 harekatında şehit olan tüm Mehmetçiklerimize Allah’tan Rahmet diliyoruz.

Gökhan GÖKTEN
KKTC Fahri Konsolosu

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>