“Diyabeti Kontrol Altına Alabilirsiniz

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde, vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini söyledi.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Akın Çam diyabetin; dünyada ve Türkiye’de en önemli halk sağlığı problemlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Diyabetin; insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve kan şekeri yüksekliği ile seyreden, kronik bir hastalık olduğuna işaret eden Doç. Dr. Akın Çam “İnsülin, vücudumuzda pankreas tarafından salgılanır, yemeklerle alınan besinlerdeki şekerin hücre içine girerek, enerji olarak kullanılabilmesi için anahtar görevi görür. İnsülinin yokluğu veya etkisizliği sonucu hücre içine giremeyen şeker, kanda yükselmeye başlar. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun tahminlerine göre; 2015 yılında her 11 yetişkinden 1’inde diyabet mevcuttur ve 2040 yılında ise dünyada 642 milyon diyabet hastası olacaktır. Dünyada sağlık harcamalarının yüzde 12’si diyabete harcanmaktadır. Her 6 saniyede 1 kişi, diyabet hastalığından hayatını kaybetmektedir” diye konuştu.

GECE SIK İDRARA ÇIKANLAR DİKKAT

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, Diyabetin en sık görülen belirtilerinin başında çok fazla su içme, sık idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, görme bulanıklığı, ellerde-ayaklarda yanma ve istemsiz kilo kaybı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Çam Ancak şeker hastalarının yaklaşık yarısının, şeker hastası olduğunun farkına varmadan yaşadığını vurgulayarak “Dolayısıyla şeker hastalığı açısından riski kişilerin, hiçbir belirti hissetmeseler bile, düzenli olarak şeker ölçümü yaptırmaları önerilir” dedi.

“AİLESİNDE DİYABET ÖYKÜSÜ OLANLAR RİSK ALTINDA”

Tip 1 diyabet, insülin üreten pankreasın beta hücrelerinin bilinmeyen bir nedenle vücutta insülin noksanlığı sonucu geliştiğini aktaran Doç. Dr. Çam, “Tip1 diyabette, insülin salgısı olmadığından veya yetersiz olduğundan, Tip 1 tedavisinde mutlaka insülin kullanılır. Tip 1 diyabetin belirtileri, hızla ortaya çıkar ve hemen insülin başlanmazsa ciddi sonuçlara yol açabilir. Tip 2 diyabet, vücutta hem insülin salgısı yetersizliği, hem de insüline gelişen direnç sonucu gelişir. Bu nedenle tedavisinde her zaman insülin gerekmeyebilir. Diyabet; genellikle ileri yaşlarda, obezlerde ve ailesinde diyabet hikâyesi olan kişilerde gelişir”  şeklinde konuştu.

“GEBELİKTE GÖRÜLEN ŞEKER YÜKSEKLİĞİNE DİKKAT”

Gebelikte görülen diyabetin, bebeğin hayatını tehlikeye atabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Akın Çam, “Gebelik diyabeti, gebelik sırasında ortaya çıkan şeker yüksekliğidir. Annede görülen kan şekeri yüksekliği, bebeklerin iri doğmasına ve buna bağlı doğumsal travmalara yol açar. Ayrıca doğum sonrası bebekte; kan şekeri düşüklüğü, kalsiyum düşüklüğü, solunum zorluğu gibi komplikasyonlara yol açar. Bu nedenle gebelik diyabeti görülen anne adayına, mutlaka tedavi başlanmalıdır” dedi.

“GİZLİ ŞEKER, ŞEKER YÜKLEME İLE TESPİT EDİLİR”

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, “Gizli şeker, tıpta bozulmuş glikoz toleransı adı ile bilinir. Tip2 diyabette hastalığın gelişimi yavaş görüldüğünden, belirtiler başladığında hastalık genellikle en az 5 yıllıktır. Bu bir şeker hastalığı değildir ve şeker yükleme testi ile tespit edilir. Hastaların ilerleyen yıllarda şeker hastası olma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle, Prediyabet olarak tanımladığımız, bozulmuş açlık glikozu olan kişiler, mutlaka zayıflamalı ve fiziksel aktivitelerini düzenli arttırmalıdır” şeklinde konuştu.

“KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN”

Diyabetin, yaşam boyu süren, dikkatli kontrol gerektiren kronik bir hastalık olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çam şunları söyledi: “Kan şekeri yüksekliği, diyabette sadece buz dağının görülen kısmıdır. Kan şekeri kontrol edilmediği takdirde, diyabet, şeker yüksekliği ile birlikte şekerin toksik etkilerinin özellikle damarların üzerinde gösterdiği olumsuz etkilerle başta; gözler, böbrekler, sinir uçları, kalp ve beyin damarları ve bacak damarları gibi pek çok organımızda ve dokumuzda kalıcı hasarlar oluşturabilir. Bu hasarlar sonucunda, diyabet hastalarında; kalp ve damar hastalıkları, inme, böbrek yetmezliği, körlük, sinir hasarı ve diyabetik ayak gibi çeşitli sorunlar sıklıkla görülmektedir. Açlık kan şekerinin, normalde 100’ün altında olmasını isteriz. 125’in üzerinde olması durumunda, hastaya diyabet tanısı konulur. Bununla beraber arada değerler de vardır; 100 ile 125 arası diyabet öncüsü bir durumdur. Bu durumda da şeker yüklemesi yapmak gerekmektedir. Diyabet için tamamen iyileştirici bir tedavi yoktur, ancak etkin tedavi metotları vardır. Kan şeker seviyesinin mümkün olduğunca normal seviyeye yakın tutulması, komplikasyon gelişiminin önlemesi için hayatidir” diye konuştu.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>