Tarlada 1,5 Tezgahta 6-8 TL!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Ankara ve Amasya’dan sonra yurdun önemli soğan üreticisi illerinden biri olan Hatay’da Kumlu ilçesinde 3 bin dekara yakın, Reyhanlı ilçesinde 16 bin dekara yakın ve diğer ilçeler de olmak 20 bin dekar alanda soğan üretimi gerçekleştiriliyor. Hatay’da hasat edilen soğanlar ise ülkenin değişik bölgelerine, hallere ve pazarlara gönderiliyor. Bu sene yağışların fazla olması sebebiyle hasat biraz gecikti. Araziye ancak girilebildiklerini belirtilen çifçiler hasadın 15-20 Mayıs’a kadar süreceğinin tahmin edildiği belirtti. Çiftçi, turfanda soğanın piyasaya girmesi ile beraber fiyatların dengeleneceğine inanıyor.

 

Hataylı çiftçi Recep Balcı, soğanı tarlada 1 buçuk liraya satabildiklerini, kendilerinin değil aracıların para kazandığını vurgulayarak “1996 yılından sonra aralıksız olarak bu işle uğraşıyorum. İlaç, mazot, gübre ve tohumların maliyetleri çok yükseldi. Şimdi haberleri izliyoruz, hallere gidiyoruz, pazarlara gidiyoruz. Soğana 5-7 lira, 8 lira fiyat çekiliyor. Biz bunu ürettiğimizde bizler tarlada bu ürünü 1-1.5 liraya ancak verebiliyoruz. Çiftçi para kazanıyor diyorlar ama çiftçi hiçbir şekilde para kazanamıyor, hep aradaki aracılar parayı kazanıyor” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>